MS CAFFE
Dana 05.03.2025. godine održan je MS Caffe u prostorijama Udruge gdje se okupilo oko 20 osoba oboljelih od MS-a te diplomirane pravnice Heleni Belinić i Andrejani Bernat iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područni ured Bjelovar i Almi Bunić, dipl. ing. nutricionist. Tema MS Caffe-a je bila zdrava prehrana kod multiple skleroze, inkluzivni dodatak i usluga osobne asistencije.
Veliko hvala Savezu i našim stručnim suradnicima što su nam omogućili druženje.































Predavanje gđe.Melanije Krušinski, dipl.iur.









Jučer smo održali Redovnu godišnji skupštinu Društva multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije. Donijeli smo iznimno važne odluke neoohodne za što kvalitetniji rad naše udruge. Kvalitetan rad skupštine smo popratili zakuskom i ugodnim druženjem.











“Ovaj vikend smo bili na dvodnevnom izletu u Termama Jezerčica. Uz veselu i opuštenu atmosferu uživali smo u izvanrednom ambijentu, bazenima, saunama, sjajnoj hrani te najbitnije, u sjajnom društvu. Veselimo se novim izletima te pozivamo sve članove se uključe i u naredne izlete.”

























Vi i još jedna osoba
“Danas smo obilježili Nacionalni MS dan uz interaktivno predavanje dr.med.spec.neurolog Tihane Gržinčić, pravnika iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad Podrucni ured Bjelovar gđe. Andrejane Benart i g. Mladena Rosiće te smo imali priliku vidjeti rezultate istraživanja kroz anketu bacc.med.techn. Martine Pokos. Zahvaljujemo se svima na odazivu te ujedno našim donatorima tvrtkama Koestlin d.d. i Sambi Bjelovar











30.08.2024. posjetili smo sportsko-rekreacijski centar Veliki Grđevac. Uživali smo u plivanju i cjelodnevnom druženju.
Aktivnost je provedena u okviru druge godine programa „Zajedno snažniji“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.



S jučerašnjim datumom javno je obavljeno pismo HALMED-a vezano uz lijekovi koji sadrže glatirameracetat. Lijekovi koji sadrže glatirameracetat indicirani su liječenju relapsnih oblika multiple skleroze (MS). U pitanju su nositelji odobrenja:
- Pliva Hrvatska d.o.o. – lijek Copaxone
- Zentiva k.s. – lijek Remurel
Navedeni nositelji odobrenja su u suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Europskom agencijom za lijekove (EMA) uputili pismo zdravstvenim radnicima o anafilaktičkim reakcijama koje mogu nastupiti mjesecima do godinama nakon početka primjene navedenih lijekova.
Cjelokupan tekst pisma zdravstvenim radnicima prilažemo u privitku.
Sažetak pisma:
- Anafilaktička reakcija neposredno nakon primjene lijeka koji sadrži glatirameracetat može se pojaviti mjesecima ili godinama nakon početka liječenja. U Europskoj uniji (EU) prijavljeni su slučajevi anafilaktičke rekacije sa smrtnim ishodom.
- Informirajte bolesnike i/ili njegovatelje o znakovima i simptomima anafilaktičke reakcije te napomenite da odmah potraže hitnu medicinsku pomoć ako dođe do anafilaktičke reakcije.
- U slučaju anafilaktičke reakcije, liječenje lijekom koji sadrži glatirameracetat treba prekinuti.
Zdravstveni radnici su obvezni prijaviti HALMED-u svaku nuspojavu lijeka, kao i neispravnost u kakvoći lijeka. Pacijenti koji su razvili neku nuspojavu na lijek također mogu nuspojavu prijaviti izravno HALMED-u ( https://primaryreporting.who-umc.org/HR ), uz preporuku da se za svaku nuspojavu koju zapaze obrate svom liječniku ili ljekarniku radi savjetovanja o načinu nastavka terapije.
“Poziv Jačanje kapaciteta za praćenje strateških parnica | German Marshall Fund of the United States”
Danas je predsjednik Društva multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije Bojan Blažević potpisao ugovor za projekt ” Integracija za nas VII”. Projekt je prijavljen putem Javnog poziva za financiranje programa i projekata koje provode udruge od interesa za opće dobro i vjerske zajednice na području Bjelovarsko-bilogorske županije.





Dana 17.06.2024. godine smo održali početnu konferenciju projekta Zaželi pod nazivom “Za bolje sutra” ( kodni broj: SF.3.4.11.01.0349 ). U sklopu projekta zaposleno je 10 osoba koje pružaju uslugu za minimalno 60 korisnika.Trajanje projekta je 36 mjeseci. Projekt je financiran u iznosu 495.000,00 EUR od strane Europskog socijalnog fonda plus ( 85%) te Republike Hrvatske ( 15 %) u sklopu Programa učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.






29.05. 2024. u Bjelovaru smo obilježili Svjetski dan multiple skleroze organiziran u okviru provedbe prve godine programa „Zajedno snažniji“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Dr. Tihana Gržinčić dr.med.,spec.neurolog održala je predavanje „Multipla skleroza – rano učinkovito liječenje“. Program smo nastavili nastupom Bjelovarskih mažoretkinja ispred Glazbenog paviljona.
Na štandu koji se nalazio na gradskom korzu predstavili smo radove naših vrijednih članova i podijelili promotivne materijale s ciljem podizanja svijesti javnosti o nevidljivim simptomima MS-a i ujedno podržali kampanju Saveza društava multiple skleroze Hrvatske „Ja sam više od MS-a“.
Zaposlenici DMS BBŽ osmislili su Foto potragu u centru grada. Članovi su snimali selfije i fotografije te se na taj način zabavljali i opuštali.
U večernjim satima Paviljon je zasvijetlio u narančastoj boji te nam je na taj način Grad Bjelovar pružio podršku.
Ovim putem se zahvaljujemo na podršci i sudjelovanju u ovogodišnjem obilježavanju OB “Dr. Anđelko Višić” odjelu Neurologije, Gradu Bjelovaru, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, Savezu društava multiple skleroze Hrvatske, Veleučilištu u Bjelovaru, Komunalcu d.d., Super radio, volonterima, predstavnicima medija i svim sugrađanima te donaciji tvrtke Sambi d.o.o., koji su sa nama obilježili ovaj za nas važan dan.
Link objave https://www.facebook.com/share/p/m2paj2LJr2dpogcM/











Dana 20.05.2024. godine održali smo radionicu na temu „MS i crijevni mikrobi“ u sklopu projekta „Zajedno snažniji“ koji je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Radionicu je vodila Almedina Bunić dipl.ing.univ.spec.nutr.



Na prekrasnim brežuljcima, nedaleko grada Bjelovara, 30.04.2024. organizirali smo druženje na „Izletištu i vinotočju Vinia“ u okviru provedbe prve godine projekta „Zajedno snažniji“ koji financira MROSP. Samo uređenje je u tradicionalnom rustikalnom stilu. U sklopu izletišta moguće je jahanje konja što smo članovima i omogućili.
Uz ugodno druženje održana je peer podrške u prekrasnoj prirodi. Ovakva metoda, predstavlja važan izvor informacija, podrške i razumijevanja što je našim članovima dosta bitno za njihovo samoosnaživanje.














Dana 10.04.2024. godine u Daruvaru smo održali psihološku radionicu na temu „Kognitivne sheme i pristranosti“ organiziranu u okviru 1. godine trogodišnje programa „Zajedno snažniji“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Psihološku radionicu za naše članove održala je psihologinja Žana Skalnik. Peer podrškom pružamo podršku i potporu našim članovima koja je bitna za psihičko zdravlje naših članova.



U Daruvaru uz ugodno druženje održali kreativnu radionicu u okviru provedbe prve godine projekta „Zajedno snažniji“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.



JAVNI POZIVA ZA ISKAZ INTERESA
Javni poziv za iskaz interesa objavljuje se temeljem Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Zaželi“ kodni broj: SF.3.4.11.01.0349, u sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Zaželi – prevencija institucionalizacije“, koji se financira iz Europskog socijalnog fonda+, a provodi se u okviru Programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.“.
Javni poziv je namijenjen pripadnicima ciljnih skupina:
- osobe starije od 65 godina;
- odrasle osobe s invaliditetom (3. i 4. stupanj težine invaliditeta)
Pripadnici ciljne skupine moraju biti s područja Grada Bjelovara i slijedećih naselja:
Breza, Brezovac, Ciglena, Galovac, Gornje Plavnice, Gornji Tomaš, Gudovac, Klokočevac, Kokinac, Kupinovac, Letičani, Mala Ciglena, Malo Korenovo, Novi Pavljani, Novoseljani, Obrovnica, Patkovac, Prespa, Prgomelje, Prokljuvani, Puričani, Rajić, Stančići, Stare Plavnice, Stari Pavljani, Tomaš, Trojstveni Markovac, Veliko Korenovo, Zvijerci i Ždralovi.
Uvjeti prihvatljivosti za sudionike – pripadnike ciljnih skupina navedeni su u tekstu Javnog poziva za iskaz interesa.
Razdoblje provedbe projekta „Zaželi – Za bolje sutra“ započinje s datumom 01. lipnja 2024. godine te traje 36 mjeseci. Razdoblje pružanja usluga pripadnicima ciljnih skupina je 33 mjeseca, a bit će obuhvaćeno 60 pripadnika ciljne skupine. Usluge potpore i podrške uključuju:
- organiziranje prehrane (pomoć u pripremi obroka, pomoć u nabavi hrane i dr.) ;
- obavljanje kućanskih poslova (pranje posuđa, pospremanje stambenog prostora, donošenje vode, ogrjeva i slično, organiziranje pranja i glačanja rublja, nabava lijekova i drugih potrepština i dr.) ;
- zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba.
Pripadnici ciljnih skupina mogu svoje prijave poslati do 26. travnja 2024. godine, do 14.00 sati.
Prijave moraju biti potpune, a svi obrasci i izjave dostupne su u uredu Društva multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije na adresi Masarykova 8, 43000 Bjelovar.
Obvezna dokumentacija za I. Ciljnu skupinu ( osobe starije od 65 godina ):
- Preslika osobne iskaznice (obostrana), putovnice ili dokumenta jednake ili slične vrijednosti iz kojeg je nedvojbeno moguće utvrditi identitet, dob i OIB sudionika;
- Obrazac prijave na Javni poziv za iskaz interesa – ispunjen i potpisan;
- Izjava pripadnika ciljne skupine o broju članova kućanstva – ispunjena i potpisana;
- Izjava suglasnosti da Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije ishodi potvrdu o visini dohodaka i primitaka iz Porezne uprave za sudionike – ispunjena i potpisana.
Obvezna dokumentacija za II. Ciljnu skupinu ( odrasle osobe s invaliditetom ):
- Preslika osobne iskaznice (obostrana), putovnice ili dokumenta jednake ili slične vrijednosti iz kojeg je nedvojbeno moguće utvrditi identitet, dob i OIB sudionika;
- Obrazac prijave na Javni poziv za iskaz interesa – ispunjen i potpisan;
- Izjava pripadnika ciljne skupine o broju članova kućanstva – ispunjena i potpisana;
- Izjava suglasnosti da Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije ishodi potvrdu o visini dohodaka i primitaka iz Porezne uprave za sudionike – ispunjena i potpisana;
- Preslika Potvrde o upisu u Registar osoba s invaliditetom iz koje je vidljivo da osoba ima oštećenje trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti ili nalaz i mišljenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u kojem je naveden treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti.
Iskazi interesa podnose se:
- Elektronički, na mail: projekti-bjelovar@sdmsh.hr
ili
- Predajom u uredu udruge, na adresi Masarykova 8, 43000 Bjelovar, u omotnici s naznakom: „Zaželi – Za bolje sutra „ – SUDIONICI
Upućujemo sve pripadnike ciljne skupine da s pažnjom pročitaju tekst Javnog poziva i svoje prijave dostave čim .
U slučaju potreba za dodatnim pojašnjenjem, možete nas kontaktirati na 091 373 7480 svakog radnog dana od 08.00-14.00 sati, ili projekti-bjelovar@sdmsh.hr.
U srijedu, 3. travnja 2024. predsjednik Vlade Andrej Plenković uručio je predsjedniku Društva multiple skleroze Bjelovarsko – bilogorske županije, gospodinu Bojanu Blaževiću ugovor za projekt “ZA BOLJE SUTRA” u sklopu Poziva „Zaželi – prevencija institucionalizacije“.







Prošli tjedan smo prisustvovali smo treningu pod nazivom “Break the cycle” u sklopu Erasmus+ programa. Svrha ovog treninga je podržati razvoj kompetencija osoba koje rade u području ljudskih prava, s posebnim fokusom na kompetencije potrebne za osporavanje i borbu protiv seksističkog govora mržnje na internetu. Porast seksističkog govora mržnje postao je zabrinjavajući problem u internetskim prostorima. Nažalost, seksizam je sveprisutan i proteže se izvan digitalnog područja, manifestirajući se u različitim oblicima u online i offline društvenim interakcijama. Infiltrira se u okruženja kao što su škole, obitelji, društveni krugovi, javni prostori i radna mjesta. Posebno se želimo zahvaliti Andreji i Umutu iz udruge Althea te sudionicima iz Grčke, Irske, Rumunjske , Italije, Turske, Poljske, Španjolske i Hrvatske na razmjeni znanja i iskustava.












Povodom uskrsnih blagdana održali smo kreativnu radionicu. Aktivnosti su provedene u sklopu prve godine provedbe programa“ Zajedno snažni“ financiranje od strane MROSP.






19.03.2024. u Bjelovaru održan MS Caffe sa stručnjacima Tihana Gržinčić dr. med., specijalist neurolog, Lucia Ljubić, mag.act.soc. Tema je bila Zakon o inkluzivnom dodatku i Zakon o povlasticama u prometu. Prisutni članovi su mogli doznati novosti i dobiti odgovore na svoje nedoumice uz ugodnu atmosferu i druženje razmijeniti iskustva s drugima oboljelima.






U duhu nadolazećih blagdana dana 22.12.2023. održali smo kreativnu radionicu u okviru provedbe prve godine projekta „Zajedno snažniji“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. U vedrom i veselom ozračju izrađivali smo prigodne božićne ukrase i družili se.




Povodom nadolazećih blagdana u Daruvaru smo održali kreativnu radionicu u okviru provedbe prve godine projekta „Zajedno snažniji“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.




Dana 13.12.2023. u Daruvaru održana je Izborna Skupština DMS BBŽ Kluba Daruvar na kojoj je usvojen Plan i program rada DMS BBŽ- Kluba Daruvar za 2024. godinu


U Daruvaru smo organizirali radionicu na temu socijalna prava korisnika koju nam je održala Kristina Rukavina, socijalni radnik (Centar za socijalnu skrb Daruvar). Radionica je organizirana u okviru prve godine projekta „Zajedno snažniji“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.




U suradnji s Udrugom studenata političkih znanosti organizirana je radionica i predavanje na temu online ovisnosti o kockanju i klađenju te promocija financijske pismenosti.
Sudionici su mogli čuti koji su najbolji načini izbjegavanja rizičnog ponašanja u digitalnoj sferi. Kako prepoznati navodljivo oglašavanje i na koji način organizirati vlastite financije.







U studenom smo održali redovnu Skupštinu Društva multiple skleroze BBŽ na kojoj smo donijeli važne dokumente i smjernice za budući rad i djelovanje udruge.





23.11.2023. Ljiljana Malčić dipl soc. radnik i psihoterapeut Obiteljskog centra – Područne službe bjelovarsko-bilogorske koja je partner na provedbi programa „Zajedno snažniji“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike održala je psihološku radionicu „Mentalno zdravlje“ Prisutni članovi su educirani kako pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici.






Dana 17.11.2023. godine u Daruvaru Žana Skalnik, psiholog održala je radionicu „Stres i kako se nositi sa njim“. Saznali smo koji su izvori stresa, kako se nositi s njim i rješavati probleme, te načine na koji se opustiti kad smo izloženi stresu. Radionica je organizirana u okviru 1. godine trogodišnjeg programa „Zajedno snažniji“, financiranu od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.




“Dana 06.11.2023 smo sudjelovali na obilježavanju 20-te godišnjice Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva”.










Dana 20. listopada 2023. g. u Julijevom parku, Daruvar sudjelovali smo na Sajmu zdravlja kroz Dane zdravlja u organizaciji Udruge „Impress“.
Na Sajmu smo predstavili našu udrugu svim posjetiteljima.





Predsjednik Milanović razgovarao s vodstvom i članovima Saveza društava multiple skleroze Hrvatske
Više na linku pročitajte OVDJE:
Preuzeto sa stranice Ureda Predsjednika RH
U okviru aktivnosti prve godine provedbe trogodišnjeg programa „Zajedno snažniji“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike 13.10.2023. za članove DMS BBŽ organiziran je izlet u prirodu na planinarski dom „Kamenitovac“ u Maglenči.
Članovi su sudjelovali u radionici peer podrške u prirodi. Peer podrška je metoda organizirane laičke pomoći među određenim grupama putem koje osobe sa sličnim iskustvom pružaju podršku drugima. Ova metoda, predstavlja važan izvor informacija, podrške i razumijevanja, što je mnogim osobama presudno za vlastito samoosnaživanje i suočavanje sa strahovima i posljedicama u današnjem društvu. Nakon radionice nastavili smo druženje uz šetnju, badminton, bočanje i društvene igre.












Od 29.09.2023. – 01.10.2023. godine predsjednik i članovi DMS BBŽ sudjelovali su XIII. Hrvatskom simpoziju oboljelih od multiple skleroze u Biogradu na Moru u organizaciji Saveza društava multiple skleroze Hrvatske
Predavanja o raznim temama i različitim područjima važnima za osobe oboljele od MS-a održali su prof. dr.sc. Mario Habek,, dr. med. spec. neurolog Tea Mirošević Zubonja, subspecijalist neuroimunologije, dr. Sanja Lončar i Vedrana Vitez-Zavod za vještačenje, prof. rehabilitaciju i zapošljavanje OI, mag. logopedije Dinah Vodanović, doc.dr.sc. Barbara Barun, Marica Mirić, predsjednica SOIH- i prof. psihologije i psihoterapeut Boris Blažinić.
Kao i uvijek ostalo je vremena i za druženje, razmjenu iskustava i povezivanje sa članovima udruga oboljelih od MS-a s područja cijele RH.














U rujnu smo krenuli s pružanjem fizioterapeutskih usluga koje su prilagođene specifičnim potrebama svakog člana, a pružaju se u njihovim u njihovim domovima na području cijele Bjelovarsko-bilogorske županije. Ova aktivnost preventivne skrbi za oboljele od MS-a provodi se u okviru prve godine programa „Zajedno snažniji“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.





Oboljeli od multiple skleroze u Hrvatskoj obilježavaju svoj Nacionalni dan

Na inicijativu Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, Hrvatski Sabor je 17. travnja 2015. godine donio odluku o službenom proglašenju Nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze 26. rujna, čime su oboljeli od MS-a diljem Hrvatske dobili priznanja za njihovo postojanje u zajednici i društvu.
Multipla skleroza najčešća je kronična upalna demijelinizacijska bolest središnjeg živčanog sustava koja se pojavljuje u mlađih osoba između 20. i 50. godine života, a žene dva puta češće obolijevaju od muškaraca.
Uzrok bolesti nije poznat, a procjenjuje se kako u Hrvatskoj od multiple skleroze boluje oko 7000 ljudi.
U okviru provedbe aktivnosti trogodišnjeg programa „Zajedno snažniji“ financiranog od Ministarstva rada mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike naši članovi sudjeluju aktivno u MS vježbaonici. Različita su ispitivanja proteklih godina pokazala da tjelovježba može smanjiti posljedice komplikacija MS-a (mišićnu slabost, spastičnost, umor mišića, kontrakture) i osjećaj stresa te očuvati samostalnost. Kod osoba oboljelih od multiple skleroze cilj je vježbanja očuvanje kvalitete života, ublažavanje posljedica bolesti i povećanje izdržljivosti.






25.08.2023. posjetili smo sportsko-rekreacijski centar Veliki Grđevac. Uživali smo u plivanju, hidro masaži i drugim sadržajima sportsko-rekreacijskog centra. Aktivnost je provedena u okviru prve godine programa „Zajedno snažniji“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.







Društvu multiple skleroze BBŽ odobrena financijska potpora za nastavak aktivnosti
Proteklih dana DMS BBŽ potpisalo je Ugovore s Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kojima je odobreno financiranje programskih aktivnosti trogodišnjeg programa „Zajedno snažniji“ i nastavak programa „Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a“
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike odobrilo je financijska sredstva za trogodišnji program „Zajedno snažniji“ u iznosu od 25.000,00 eura godišnje koje će Društvo multiple skleroze BBŽ provoditi u suradnji sa partnerskim organizacijama – Gradom Bjelovarom, Hrvatskim zavodom za socijalni rad PU Bjelovar i Daruvar i Obiteljskim centrom PS Bjelovarsko-bilogorska na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Programske aktivnosti obuhvaćaju usluge stručne podrške – psihološke radionice, radionice sa socijalnim radnikom, neurologom, predavanje i radionicu o zdravoj prehrani, edukacija o pravima osoba s invaliditetom i peer podršku; radno okupacijske aktivnosti – radionice izrade ručnih radova, likovnog i glazbenog izražavanja, izlete; usluge preventivne skrbi s ciljem samostalnijeg i neovisnijeg života osoba oboljelih od MS-a – vježbaonica pod stručnim vodstvom fizioterapeuta, zapošljavanje fizioterapeuta za pružanje fizioterapijskih tretmana prilagođenih specifičnim potrebama korisnika u njihovim domovima. Navedenim aktivnostima dugoročno se utječe na sudjelovanje u životu lokalne zajednice i poboljšanje kvalitete života kroz intenzivnije socijalno uključivanje oboljelih od MS-a. Provedba usluge osobne asistencije nastavljena je financiranjem programa „Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a“ Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike do 31. prosinca 2023.g. Uslugom je obuhvaćeno 12 korisnika s najtežim oblikom invaliditeta kojima je omogućen kvalitetniji i neovisniji život i spriječena institucionalizacija.
17.08.2023. održali smo sjednicu Upravnog odbora. Jedna od važnijih tema bila je donošenje Zakona o osobnoj asistenciji i koje novosti koje on donosi za pružatelje usluge osobne asistencije.




U srpnju je Bjelovarsko-bilogorska županija odobrila je financijsku potporu Društvu multiple skleroze BBŽ za provedbu projekta „Integracija za nas VI” čije aktivnosti doprinose prevenciji institucionalizacije, unapređenju kvalitete života i povećanju socijalne uključenosti oboljelih od multiple skleroze. Predsjednik udruge Bojan Blažević potpisao je Ugovor o financiranju sa županom Markom Marušićem. Zahvaljujemo Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na odobrenoj financijskoj podršci.
OSIGURANO GOTOVO 23 TISUĆE EURA


31.05. 2023. u Bjelovaru smo obilježili Svjetski dan multiple skleroze organiziran u okviru provedbe treće godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Dr. Tihana Gržinčić dr.med.,spec.neurolog održala je predavanje Multipla skleroza – nevidljivi simptomi MS. Učenici 2.b razreda I. OŠ Područna škola Nove Plavnice napisali su literarne radove na temu „Osobe s invaliditetom u mojim očima“, a interpretirala ih je njihova razredna kolegica Mia Kontrec .
Prošetali smo središtem grada i podijelili promotivne materijale s ciljem podizanja svijesti javnosti o nevidljivim simptomima MS-a i ujedno podržali kampanju Saveza društava multiple skleroze Hrvatske „Ja sam više od MS-a“.
Ovim putem se zahvaljujemo na podršci i sudjelovanju u ovogodišnjem obilježavanju OB “Dr. Anđelko Višić” odjelu neurologije, Gradu Bjelovaru, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, Savezu društava multiple skleroze Hrvatske, Veleučilištu u Bjelovaru, Komunalcu d.d., volonterima, predstavnicima medija i svim sugrađanima koji su sa nama obilježili ovaj za nas važan dan.













Obilježen Svjetski dan multiple skleroze. Doktorica Tihana Gržinčić govorila o nevidljivim simptomima ove bolesti
Više o objavi pročitajte ovdje!

„ Na linku: https://sdmsh.com.hr/svjetski-
#nevidljiviMS #jasamviseodMSa

„ Pozivamo sve svoje članove i oboljele od MS-a, da ispune anketu. Sudjelovati mogu sve oboljele osobe od MS-a, mlađe od 18 godina će trebati pristanak svojih skrbnika/roditelja.
Anketa je pokrenuta 10. svibnja 2023. i biti će otvorena 3 mjeseca do srpnja 2023.
Cilj IMSS-a je doprijeti do 20.000 ljudi s MS-om.
Anketa će biti distribuirana MS zajednicama putem 25 MS društava iz 23 europske zemlje koje sudjeluju, uključujući Belgiju, Hrvatsku, Češku, Dansku, Francusku, Njemačku, Grčku, Mađarsku, Island, Irsku, Italiju, Latviju, Litvu, Luksemburg, Nizozemsku, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, Srbija, Slovenija, Španjolska i Švicarska. Puno hvala na sudjelovanju!“
Ispunite anketu https://impactofms.com
Pročitajte više https://buff.ly/3nI7Jru
Kampanja
“Ja sam više od MS-a”
Od 05. do 07. svibnja 2023. predsjednik i zaposlenice udruge sudjelovali su na MS vikendu održanom u Tuheljskim Toplicama u organizaciji Saveza društava multiple skleroze Hrvatske.
Okrugli stol, predavanja i radionice o raznim temama održali su prof. dr.sc. Vanja Bašić Kes, dr. med. spec. neurolog Tea Mirošević Zubonja, subspecijalist neuroimunologije, prim.dr.sc. Tereza Gabelić, Marica Mirić, predsjednica SOIH-a, Mladenka Majerić savjetnica za fundraising i menadžment neprofitnih organizacija i prof. psihologije i psihoterapeut Boris Blažinić.
MS vikend usmjeren je na jačanje kapaciteta udruga članica te razmjenu iskustava zaposlenika udruga članica SDMSH.








Sa multiplom sklerozom živiš svaki dan, cijeli dan. Osjećaš sve njene simptome, ali oni nevidljivi su neopisivi. Nekada imaš osjećaj da drugi oko tebe ne znaju koliko ti je teško, jer imaš osjećaj da ti okolina ne vjeruje, a ukoliko si i nekome govorio/la o svojim nevidljivim simptomima, nisi imao/la osjećaj da je to netko uvažio. Je li o njima govoriš ili ne govoriš te je li te uopće okolina razumije kada kažeš da osjećaš umor, bol, da imaš vrtoglavicu ili ne možeš spavati. Važno je da se o nevidljivim simptomima govori, da se spozna njihova važnost u predviđanju MS-a ali i tijeku liječenja.
Molimo te da odvojiš nekoliko minuta svog dragocjenog vremena i ispuniš anketu. S obzirom da je malo istraživanja koja se usredotočuju na nevidljive simptome i njihov specifičan učinak cilj ove ankete je saznati na koji način nevidljivi simptomi utječu na život osoba s MS-om. Ova anketa provodi se u sklopu kampanje Ja sam više od MS-a, te će rezultati ankete biti predstavljeni javnosti uoči Svjetskog dana multiple skleroze 2023.
Anketa je dostupna na sljedećem linku: https://sdmsh.com.hr/anketa-
#nevidljiviMS #JasamviseodMSa #MS #multiplaskleroza #multiplesclerosis #worldMSday #svjetskidanmsa #worldmsday2023
Tijekom ožujka održali smo kreativne radionice povodom uskršnjih blagdana u Bjelovaru i Daruvaru, gdje su naši članovi izrađivali prigodne ukrase. Aktivnosti su provedene u sklopu treće godine provedbe programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“, financiranog od strane MROSP.








31.03.2023. Ljiljana Malčić dipl soc. radnik i psihoterapeut Obiteljskog centra – Područne službe bjelovarsko-bilogorske održala je našim članovima psihološku radionicu „Piramida života“ i radionicu iz domene socijalne skrbi. Radionice su provedene u okviru treće godine programa “Zajedno do kvalitetnijeg života” financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Tijekom radionica članovi su postavljali pitanja, podijelili svoja iskustva i aktivno sudjelovali.






„ DMS BBŽ je 27.03.2023. godine u Daruvaru za svoje članove organiziralo predavanje koje je ispred HZSR, Područni ured Daruvar, održala Kristina Rukavina. Ona je okupljene informirala o prijedlogu Zakona o osobnoj asistenciji koji će ovih dana ući u saborsku proceduru. Također je odgovarala na pitanja članova u vezi prava socijalnih usluga iz sustava socijalne skrbi. Predavanje je održano u okviru treće godine provedbe programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“.




„Dana 06.03.2023. godine u Daruvaru smo održali psihološku radionicu na temu „Samopouzdanje“ organiziranu u okviru 3. godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“, financiranu od strane MROSP-a. Radionicu je za naše članove održala Žana Skalnik, psiholog, koja je okupljene provela kroz razvoj vještina koje će im pomoći u podizanju samopouzdanja, što rezultira osobnim rastom i razvojem i poboljšanjem kvalitete života. „



„Pozivamo vas SVE da se pridružite Marijanu u snimanju vlastitog videa za info kampanju Liste za sve iste i progovorite o vlastitim iskustvima o nedostupnosti ili problemima unutar zdravstvene skrbi. Hvala vam unaprijed!“
“Liste za sve iste”
15. veljače 2023. DMS BBŽ potpisala je sa Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Ugovor o dodjeli financijski sredstava za program „Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a“ u iznosu 80.258,76 eura do 31. srpnja 2023.g.
kada se očekuje donošenje Zakona o osobnoj asistenciji. Uslugom je obuhvaćeno 12 korisnika s najtežim oblikom invaliditeta kojima je omogućen neovisniji život i sprečavanje institucionalizacije. U svrhu provođenja usluge osobne asistencije na programu je zaposleno
12 osobnih asistenata.
Nacionalna Zaklada za razvoj civilnoga društva odobrila je DMS BBŽ financiranje institucionalne podrške u iznosu 22.494,00 eura za 2023.g. s mogućnošću višegodišnjeg financiranja do prosinca 2025.g. čime je osigurana sveukupna održivost, organizacijski razvoj, stabilizacija i osnaživanje djelovanja udruge.
Nastavili smo sa provedbom aktivnosti programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne.
Dragi naši,
Mreža udruga Zdravstveni opservatorij provodi info kampanju Liste za sve iste koja se bavi dostupnošću zdravstvene skrbi u Hrvatskoj.
Molim vas da odvojite 30 sekundi svog vremena i snimite video u kojem govorite na koji način niste dobili određenu zdravstvenu uslugu, primjerice čekali ste dugo na red, niste mogli do liječnika, dugo ste čekali na lijek.
Video mi pošaljite na Email: tanja@sdmsh.hr
Molim vas da mobitel držite vodoravno!
Hvala vam unaprijed!
ČOVJEK OD OBEĆANJA
Kedžo velikog srca: Daruvarčanki koja boluje od multiple skleroze zapjevao je kod kuće!
Piše: Dijana Puhalo/Mojportal.hr
Objavljeno: 03. siječanj 2023. 21:00


Nacrt prijedloga Zakona o osobnoj asistenciji:
Ne pristajemo na Zakon pun ograničenja s namjerom štednje u državnom proračunu a na štetu osoba s invaliditetom
Osim što godinama čekamo da se ovaj Zakon pokrene kao sustavna usluga i upozoravamo na brojne probleme koje imamo kroz projektno/programsko pružanje ove usluge, a i kao aktivni sudionici u izradi Zakona zgroženi smo činjenicom da se naši prijedlozi nisu uvažili, da nam se kontinuirano ponavljalo da neke stvari nisu moguće, a da smo konačan nacrt prijedloga Zakona vidjeli tek kada je osvanuo u e- savjetovanju. Ovakav način „partnerskog odnosa“ pokazao nam je kako država predstavnike osoba s invaliditetom uključuje u radne skupine samo da bi zadovoljila formu a ne da bi poslušala konstruktivne prijedloge od onih koji žive taj invaliditet.
Savez društava multiple skleroze Hrvatske zajedno sa svojom 21 udrugom članicom smatra ovakav prijedlog Zakona apsolutno neprihvatljivim. Prvenstveno upozoravali smo da ne možemo život osobe s invaliditetom staviti u stroge okvire već da je potrebna individualna procjena potreba, a dobili smo ograničenja broja sati usluga ovisno o tome živi li osoba sama, je li zaposlena ili ne, a da se uopće nije razmišljalo u kakvim uvjetima i u kakvim obiteljima ta osoba živi i može li joj ta obitelj pružiti potrebnu podršku. S druge strane, dok nemamo druge usluge sustavno riješene kao što je radni asistent i odmor od skrbi pitamo se zašto si pojedinci uzimaju za pravo da ih spominju uopće kao postojeću uslugu.
U kontekstu ovog Zakona Savez društava multiple skleroze Hrvatske i naše 21 udruge članice zalaže se:
- Da maksimalan broj sati usluge bude 24 sata dnevno onima kojima je stvarno potrebno, a da se 16 sati usluge individualno procjeni sukladno uvjetima u kojima osoba s invaliditetom živi i ima li članove obitelji koji joj stvarno mogu pružiti potrebnu podršku (npr. osoba s invaliditetom koja živi sa svojim roditeljima koji su stari i nemoćni i/ili s maloljetnim djetetom ne može biti isključiva za ovu uslugu) Naglašavamo da se broj sati usluge treba određivati individualno prema potrebama svakog pojedinca, a ne stavljati u okvire 4/8/16 sati.
- Da se osobna asistencija sukladno potrebama korisnika ne ograničava na granice Republike Hrvatske
- Da ne postoje nikakvi imovinski i/ili dohodovni cenzusi korisnika niti članova njegove obitelji za plaćanje usluge osobne asistencije odnosno obveza za djelomično plaćanje usluge, jer uvođenjem cenzusa radimo diskriminaciju među samim osobama s invaliditetom. Napravio se iskorak s ukidanjem imovinskog i dohodovnog cenzusa za dobivanje osobne invalidnine, no stavljanjem ovakvih kriterija otišli smo tri koraka unatrag.
- Da osim žurnog postupka dobivanja rješenja na pravo o usluzi osobne asistencije i postupak vještačenja od strane Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom bude žuran. Već sada mnoge osobe s invaliditetom nisu ostvarile različita prava iz sustava zbog tromosti i sporosti navedenog tijela, te čekaju vještačenje minimalno 6 mjeseci. Također, potrebno je omogućiti osobama s invaliditetom da u postupku prava imaju pravo zatražiti ponovno vještačenje iako imaju nalaz i mišljenje od strane navedenog tijela s obzirom na promjene u svom zdravstvenom stanju i specifičnosti usluge za koju se isto traži.
- Da se uvede maksimalni rok od predaje zahtjeva u kojem je Zavod dužan ispostaviti rješenje, te u slučaju nepoštivanja istog da se uvedu sankcije i/ili kaznene odredbe za Zavod. Ukoliko postoje kaznene odredbe za pružatelje usluga i korisnike usluga, moraju postojati i za Zavod koji izdaje rješenje.
- Da se jasno uvedu odredbe da osoba s invaliditetom po odbijanju zahtjeva može u razumnom roku ponovno predati zahtjev. Kod osoba s multiplom sklerozom stanje se nažalost na gore može promijeniti od danas do sutra.
- Da je terenski obilazak komisije za procjenu potrebe korisnika za uslugom osobne asistencije obvezan, jer se samo na taj način može utvrditi činjenično stanje, stvarne potrebe i uvjeti u kojima osoba živi.
- Da pomoć u kući koju osobe s invaliditetom koriste ne bude isključujuća u slučaju ostvarivanja prava na uslugu osobne asistencije, s obzirom da usluga pomoći u kući ne može zamijeniti osobnog asistenta niti ono što bi on trebao biti- podrška za uključivanje u život zajednice.
- Da liječenje i/ili rehabilitacija ne bude isključujući uvjet za ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije, već da se gleda individualna potreba korisnika. Neki korisnici žive sami i potrebno im je da i dok su na liječenju ili rehabilitaciji u određenim obimu koriste ovu uslugu (da mu osobni asistent može oprati i zamijeniti odjeću, da može s njim prošetati dok je na rehabilitaciji i/ili liječenju i sl.). S druge strane, moramo štititi i radno pravni status samih osobnih asistenata u takvim slučajevima na koje sami ne mogu utjecati. Potencijalno rješenje, koje smo koristili i sada u projektno/programskom pružanju ove usluge je da osobni asistenti za to vrijeme koriste godišnji odmor ili plaćeni dopust (za one koji ne ostvaruju pravo na godišnji odmor).
- Da status roditelja njegovatelja/njegovatelja člana obitelji ne bude isključujući za ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije, sve dok ne uredimo potrebne usluge u zajednici kao što je npr. odmor od skrbi – u ovom kontekstu ponovno zahtijevamo individualnu procjenu i pružanje minimalno 4 sata usluge onima kojima je to sukladno procjeni potrebno.
- Što se tiče uvjeta za osobne asistente, svakako se slažemo da je potrebna neka vrsta edukacije, no ono što sada imamo jest da postoje formalni programi osposobljavanja za osobnog asistenta kod nekih učilišta, ali on definitivno traje predugo i pitamo se kada ćemo sve potencijalne i postojeće asistente osposobiti kroz ovaj način. Također, uvjet da bi se upisao formalni program osposobljavanja za osobnog asistenta je minimalno završena srednja stručna sprema, dok u nacrtu prijedloga Zakona stoji da osobni asistent može biti osoba s formalnim programom osposobljavanja i završenom osnovnom školom i tečajem njegovatelja. Pitamo se kod ove odredbe čemu tečaj njegovatelja i formalni program osposobljavanja za osobnog asistenta. Smatramo da pružatelji usluge moraju educirati o vrsti invaliditeta prije samog zapošljavanja svakog osobnog asistenta. Sada već imamo kronični nedostatak radne snage na postojećih 2300 korisnika, pitamo se kako ćemo osigurati radnu snagu za predviđenih preko 13000 korisnika. A postavljamo i upit, tko će plaćati visoke cijene tog osposobljavanja i kako će to utjecati na već spomenuti nedostatak kadrova za pružanje ove usluge.
- Da pružatelji usluge imaju iskustva u pružanju socijalnih usluga i poznaju koncept neovisnog življenja no da ne moraju potrošiti niz financijskih sredstava za ishodovanje rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije koja uopće ne prati svrhu usluge osobne asistencije. Zadovoljiti prostorne kapacitete kod pružatelja usluge za pružanje usluge u domu korisnika nema nikakvog smisla. Predlažemo i adekvatan rok u kojem pružatelji usluga moraju ishoditi navedeno rješenje za one pružatelje usluga koju tu uslugu pružaju godinama kroz projektno/programsko financiranje.
- Da produljenje rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije pružatelji usluga dobivaju automatizmom, a ne da isto moraju produljivati svake tri godine, s obzirom da je nacrt prijedloga Zakona predvidio kontrolu pružatelja usluge jednom godišnje.
- Da se u odredbe plaćanja po povlaštenim uvjetima doda i da su pružatelji usluga osobne asistencije izjednačeni s kućanstvima u plaćanju cijene po povlaštenim uvjetima osim navedenog i za plaćanje cijene energenata (struja i plin)
- Sukladno ovom Zakonu napraviti potrebne promjene i u Zakonu o socijalnoj skrbi vezano uz odredbe voditelja u organizacijskoj jedinici pružatelja usluge, koji definitivno ne može biti podređen uvjetima isključivo ustanovama.
Iako ima još niz nejasno definiranih odredbi u nacrtu prijedloga Zakona iste ćemo sve detaljno postaviti i u e- savjetovanje. Također, jasno nam je da sam Zakon ne može definirati sve već da će se definirati u podzakonskim aktima, stoga zahtijevamo da se kod kreiranja Pravilnika uključi partnerski predstavnike osoba s invaliditetom ali i da se on donese paralelno sa Zakonom kako bi udruge kao pružatelji ove usluge mogle osigurati nesmetan kontinuitet ove usluge i prelazak s projektno/programskog financiranja na Zakon. Cijena usluge također se mora donositi sukladno realnim potrebama, a ne dozvoljenom „prostoru“ u državnom proračunu. Nećemo dozvoliti uvođenje ograničenja i ne pristajemo na štednje u državnom proračunu ponovno na štetu osoba s invaliditetom.
Savez društava multiple skleroze Hrvatske
Društvo multiple skleroze Zagrebačke županije
Društvo multiple skleroze Grada Zagreba
Društvo oboljelih od multiple skleroze Sisačko moslavačke županije
Društvo multiple skleroze Krapinsko zagorske županije
Društvo multiple skleroze Karlovačke županije
Društvo multiple skleroze Primorsko goranske županije
Društvo multiple skleroze Istarske županije
Društvo multiple skleroze Ličko senjske županije
Društvo multiple skleroze Splitsko dalmatinske županije
Društvo multiple skleroze Vukovarsko srijemske županije
Društvo multiple skleroze Požeško slavonske županije
Društvo multiple skleroze Šibensko kninske županije
Društvo multiple skleroze Dubrovačko neretvanske županije
Društvo oboljelih od multiple skleroze Zadarske županije
Društvo multiple skleroze Varaždinske županije
Društvo multiple skleroze Koprivničko križevačke županije
Društvo multiple skleroze Međimurske županije
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije
Društvo multiple skleroze Virovitičko podravske županije
Društvo multiple skleroze Osječko baranjske županije
Društvo multiple skleroze Brodsko posavske županije
Povodom nadolazećih blagdana u Daruvaru i Bjelovaru održali smo kreativne radionice u okviru treće godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. U vedrom i veselom ozračju izrađivali smo prigodne božićne ukrase i družili se.













05.12.2022. obilježili smo Međunarodni dan osoba s invaliditetom u Daruvaru. Odlukom Ujedinjenih naroda, donesenom u listopadu 1992. godine, 3. prosinca proglašen je Međunarodnim danom osoba s invaliditetom. Komisija za ljudska prava Ujedinjenih naroda pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu.
Kristina Rukavina socijalna radnica CZSS Daruvar održala je našim članovima interaktivnu radionicu „Važnost zahvalnosti i briga o sebi“ u okviru provedbe treće godine programa “Zajedno do kvalitetnijeg života” financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Voditeljica programa i projekata Radmila Milinović informirala je prisutne članove o pravima koja mogu ostvariti posredstvom udruge.





21.10.2022. Ema Hrženjak, psiholog Obiteljskog centra – CZSS Bjelovar održala je našim članovima radionicu „Tehnike opuštanja“ u okviru provedbe treće godine programa “Zajedno do kvalitetnijeg života” financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Tijekom radionica članovi su postavljali pitanja, podijelili svoja iskustva i aktivno sudjelovali.





Od 30.09.2022. – 02.10.2022. godine predsjednik, članice i zaposlenice DMS BBŽ sudjelovali su na MS vikendu u Biogradu na Moru koji je organizirao Savez društava multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije.
MS vikend održavao se paralelnim radionicama i predavanjima – Program za članove – oboljele od multiple skleroze i Program za sudionike – zaposlenike udruga oboljelih od multiple skelroze.
Mnogobrojni stručni predavači upoznali su nas s novostima i obradili teme iz različitih područja interesantnih za osobe oboljele od MS-a i zaposlenike udruga.
Kao i uvijek ostalo je vremena i za druženje, razmjenu iskustava i povezivanje sa članovima i zaposlenicima udruga oboljelih od MS-a s područja cijele RH.






28. rujna 2022. godine naše članice sudjelovale su na svečanom obilježavanju Nacionalnog dana multiple skleroze i 20-te obljetnice postojanja i rada Društva multiple skleroze Brodsko-posavske županije u Slavonskom Brodu. Uz mnogobrojne edukativne sadržaje i razmjene iskustva članova zabavili smo se uz ples i druženje.
Zahvaljujemo se našim domaćinima na gostoprimstvu.



















26.08.2022. organiziran je izlet za članove DMS BBŽ u Gornje Plavnice u okviru provedbe treće godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. U seoskom okruženju uživali smo u šetnji prirodom, sportskim natjecanjima i druženju.







18.08.2022. posjetili smo sa članovima udruge i članovima njihovih obitelji Sportsko-rekreacijski centar Veliki Grđevac. Uživali smo u plivanju i cjelodnevnom druženju. Aktivnost je provedena u okviru treće godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji provodimo uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.







3. i 4. lipnja 2022. sudjelovali smo na obilježavanju Svjetskog dana multiple skleroze u Vukovaru u organizaciji Društva multiple skleroze Vukovarsko-srijemske županije. Uz mnogobrojna predavanja, razmjenu iskustava sa članovima drugih udruga i druženje te razgledavanje grada proveli smo nezaboravne trenutke.
Zahvaljujemo se našim domaćinima na toplom gostoprimstvu te poduzeću „Termaks“ d.o.o. vl. Gorana Beraka zbog ustupanja kombi vozila za prijevoz članova DMS BBŽ u Vukovar.








Koliko smo svjesni o teškoj bolesti multipli sklerozi?
“Ja sam više od MS-a!”, a povodom Svjetskog dana multiple skleroze 2022. godine.
28. svibnja 2022. u Bjelovaru smo obilježili Svjetski dan multiple skleroze organiziran u okviru programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike .
Predavanje „MS get’s on my nervs“ održala je dr. Tihana Gržinčić dr.med.,spec.neurolog, a posjetitelji su u Gradskom muzeju Bjelovar mogli razgledati izložbu radova učenika 1.b razreda I. OŠ Područna škola Nove Plavnice i 2. c razreda II. OŠ Područna škola Ždralovi na temu „Kako ja vidim osobe s invaliditetom“. Podjela promotivni materijala održana je na bjelovarskom Korzu.
U večernjim satima Paviljon je zasvijetlio u narančastoj boji te nam je na taj način Grad Bjelovar pružio podršku.
Zahvaljujemo na podršci i sudjelovanju u ovogodišnjem obilježavanju Gradu Bjelovaru, Gradskom muzeju Bjelovar, OB Bjelovar odjelu neurologije, Komunalcu d.d., Cafe i bistrou Franz, Moto klubu Bjelovar, Print shop Tisak, volonterima, predstavnicima medija i svima onima koji su sa nama obilježili ovaj za nas važan dan.









U Društvu multiple skleroze BBŽ 13.05.2022. ugostili smo Almu Bunić, dipl.ing.preh.teh. koja nam je održala predavanje na temu „Prehrana i imunološki sustav“. Zahvaljujemo Almi na brojnim informacijama i savjetima vezanim uz prehranu koja se preporučuje oboljelima od multiple skleroze. Nakon predavanja degustirali smo smoothie koje priprema Terra Bjelovar. Aktivnosti je organizirana u okviru druge godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji provodimo uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.




29. travnja 2022. godine održali smo Izbornu skupštinu Društva multiple skleroze BBŽ.
U nadolazećem mandatu za Predsjednika DMS BBŽ imenovan je Bojan Blažević, a za dopredsjednicu Blanka Modrić. Imenovani su članovi Upravnog odbora; Bojan Blažević, Blanka Modrić, Snježana Tuma, Valerija Kontrec i Vladimir Despetović. Za članove Nadzornog odbora izabrani su Siniša Kudumija, Marijan Markov i Nataša Anušić. Podneseni su i usvojeni svi izvještaji i dokumenti važni za rad i djelovanje udruge.









U ožujku smo nastavili s provedbom aktivnosti u okviru druge godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji provodimo uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Organizirane su kreativne radionice u Bjelovaru i Daruvaru na kojima smo izrađivali prigodne uskršnje ukrase. U suradnji sa Centrom za socijalnu skrb – Obiteljski centar Bjelovar i Centrom za socijalnu skrb Daruvar u Bjelovaru i Daruvaru održane su radionice o promjenama u „Zakonu o socijalnoj skrbi“ koji je stupio na snagu u veljači 2022.g., a odnose se na prava osoba s invaliditetom. Andrejana Bernat mag.iur. iz Obiteljskog centra Bjelovar i soc. radnica Kristina Rukavina iz Centra za socijalnu skrb Daruvar odgovarale su na mnogobrojna pitanja prisutnih članova te ih uputile u proceduru ostvarivanja njihovih prava. Voditeljica programa održala je savjetovanja o pravima koja članovi mogu ostvariti posredstvom udruge.
Aktivnosti su se odvijale uz pridržavanje epidemioloških mjera.











Predsjednik Društva multiple skleroze BBŽ Bojan Blažević 09. veljače 2022.g. potpisao je Ugovor o financiranju programa udruge „Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a“. Temeljem ograničenog poziva dvogodišnjih programa udruga koje pružaju usluge osobne asistencije osobama s invaliditetom u RH našoj udruzi odobren je iznos od 505.000,00 kn za provedbu programa tijekom 2022. godine. Na svečanosti uručivanja ugovora održanoj u hotelu Westin u Zagrebu ugovore je korisnicima uručio ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović.









U prosincu smo povodom nadolazećih blagdana organizirali kreativne radionice. Uz druženje i smijeh izrađivali smo prigodne ukrase, a nakon kreativnog rada uslijedilo je savjetovanje voditeljice programa o pravima koje članovi mogu ostvariti posredstvom udruge. Programske aktivnosti provedene su u okviru druge godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Aktivnosti su se odvijale uz pridržavanje epidemioloških mjera.








Dragi naši,
udruge i istraživači udruženi u EU projekt „Zdravstveni opservatorij“ odlučili su zajedničkim snagama pokrenuti platformu koja će dugoročno pokušati dati odgovore na nedoumice građana vezane uz zdravlje i zdravstvo te postati mjesto povjerenja svim onima koji se u zdravstvenom sustavu osjećaju izgubljeni.
Savez društava multiple skleroze Hrvatske je partner na projektu Zdravstveni opservatorij, a početkom studenog održati će panel diskusiju „Izgubljeni u pandemiji COVID-19: Kako pronaći kompas kroz znanje, dijalog i suradnju?“, na kojoj će predstaviti rezultate ankete.
Za početak su odlučili ispitati stavove i (ne)povjerenje koje građani imaju prema nadležnim institucijama i struci u vrijeme pandemije COVID-19. Rezultati ankete doprinijet će istraživanju o zdravstvenoj pismenosti koje za cilj ima procijeniti razinu zdravstvene edukacije građana i potrebe da se unaprijedi sposobnost pacijenta i sustava za „patient-centered care“, skrbi usmjerene prema pacijentu.
Ljubazno vas molimo za dvije minute Vašeg vremena za ispunjavanje kratkog anonimnog upitnika klikom na link: http://krijesnica.hr/2021/10/07/upitnik-o-covid-19-i-povjerenju-gradana/
Zahvaljujemo na Vašem doprinosu!
04.10.2021. Ema Hrženjak, psihologinja i Andrejana Bernat, pravnica Centara za socijalnu skrb Bjelovar – Obiteljski centar održale su našim članovima interaktivne radionice „Mentalno zdravlje i stres“ te „Prava osoba s invaliditetom“.
10. listopad proglašen je Svjetskim danom mentalnog zdravlja s ciljem podizanja svijesti o njegovoj važnosti, te je tema današnjeg predavanja bila očuvanje i briga o mentalnom zdravlju kao preduvjet kvalitetnijeg života.
Tijekom radionica članovi su postavljali pitanja, razmjenjivali svoja iskustva i aktivno sudjelovali.
Radionice su organizirane u okviru provedbe druge godine programa “Zajedno do kvalitetnijeg života” financiranog od Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.





Od 17. do 19. rujna 2021. predsjednik i zaposlenice udruge sudjelovali su na MS vikendu održanom u Termama Jezerčica. MS Vikend organizirao je Savez društava multiple skleroze Hrvatske, a osmišljen je kao jačanje kapaciteta udruga članica.
Predavanja, radionice i panel diskusije o raznim temama održale su Marina Škrabalo, Sanja Sarnavka iz Zaklade SOLIDARNE, prof. dr.sc Vanja Bašić Kes, dr. sc. Ivan Adamec, prof.dr.sc. Mario Habek te djelatnice Saveza društava multiple skleroze.
Održane su i prezentacije udruga članica SDMSH kako bi se same udruge međusobno bolje upoznale i povezale što bi u budućnosti trebalo donijeti nove perspektive i umreženost među njima samima te kvalitetnu podlogu za daljnji razvoj udruga kao organizacija.








U utorak, 21. rujna 2021. održat će se predstavljanje knjige Nešto drugo: priča o ljubavi pravnice i spisateljice Nastje Kulović u organizaciji Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar i u sklopu Bjelovarskog kulturnog ljeta.
„Nešto drugo: priča o ljubavi, druga knjiga Nastje Kulović, svojevrsni je nastavak prvijenaca Kud si krenula? u kojoj Nastja u potrazi za svojim spisateljskim, pa time i neodvojivim osobnim identitetom, nastavlja rasplitati obiteljske korijene. U obje knjige, Nastja sebe i svoju obitelj bez zadrške ogoljuje pred čitateljima, rješavajući tako laterarne krivnje, zamjerke i terete, a upravo ta iskrenost čitatelja uvlači u priču…
U potrazi za odgovorom na vječno pitanje „Što je ljubav?“, ona istražuje razna lica ljubavi: velike, male, prave, tragične, bezglave, racionalne, strastvene, obiteljske, romantične, ljubavničke. Privlače ju međuljudski odnosi i frakture uzrokovane kako izgovorenim, tako i neizgovorenim. Na primjeru svoje obitelji, progovara o bolesti, životu u dugovima i neimaštini, raspadu braka, smrti, napuštanju, ulozi žene, samohranom roditeljstvu, krivnji i odricanju, ali zapravo to može biti paradigma bilo koje obitelji iz naših krajeva. “
Anja Bendeković Žuljević
Predstavljanje knjige počinje u 19 sati na Studijskom odjelu (Trg E. Kvaternika 11, 2. kat).
Za sudjelovanje je potrebna COVID-potvrda o cijepljenju, potvrda o preboljeloj bolesti COVID-19 u proteklih 6 mjeseci, PCR test (ne stariji od 48 sati) ili negativan brzi antigenski test.

Dragi naši,
Molimo vas da ispunite anketu Saveza društava multiple skleroze Hrvatske “Utjecaj nepridržavanja terapije i liječenja na zdravlje osoba s MS-om” u sklopu MS Tjedna, Nacionalni dan multiple skleroze 2021.
Cilj ankete je saznati u kojoj mjeri i zbog kojih razloga osobe sa MS-om uzimaju terapiju te da li to utječe na njihovo zdravlje. Ispunjavanje ankete traje desetak minuta, a anketa je anonimna.
Anketa je dostupna na slijedećem linku: https://sdmsh.com.hr/nacionalni-dan-multiple-skleroze-26-09-2020/
Rezultate ankete SDMSH će predstaviti povodom Nacionalnog dana multiple skleroze.
Unaprijed vam se zahvaljujemo!

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH nastavlja provođenje edukacija u okviru SOIH – Foruma virtualnog učenja o KPOSI s ciljem predstavljanja asistivnih tehnologija kao snažne potpore neovisnom življenju.
Edukaciju „ICT-AAC programska rješenja za komunikaciju i edukaciju“ će provesti prof. dr. sc. Željka Car, Zavod za telekomunikaciju, Fakultet elektrotehnike i računarstva i izv. prof. dr. sc. Jasmina Ivšac Pavliša, Odsjek za logopediju, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a primjenu istih prikazat će Dinka Vuković i Nadica Bjelčić sa sinovima koji su korisnici.
Edukacija će se održati dana 9. rujna 2021. s početkom u 13 sati putem Zoom platforme, a namijenjena je članovima upravljačkih tijela i zaposlenicima saveza i udruga, osobama s invaliditetom i roditeljima djece s teškoćama u razvoju.
Na edukaciji možete sudjelovati putem sljedeće poveznice: https://us02web.zoom.us/j/84591479752?pwd=ell0WlZ3bGJZVE9FMGd1MzVueW5BZz09.
Dragi naši,
Ovim putem vas obavještavamo da je Savez društava multiple skleroze Hrvatske zajedno sa 12 drugih saveza osoba s invaliditetom započeo kampanju „Je li osobama s invaliditetom u RH primjereno stanovanje lutrija?“.

O kampanji
Socijalno stanovanje jedan je od najvažnijih zadataka svake Vlade.
Prikladne politike i mjere koje podupiru odgovarajuće stambeno zbrinjavanje presudne su za uravnoteženje i jačanje gospodarskog razvoja stanovanja kako bi čitavo društvo imalo koristi i kako bi se svima osiguralo pristupačno i primjereno životno okruženje, a osobama s invaliditetom neovisno življenje.
Mjere koje se poduzimaju moraju biti promišljene, konkretne i usmjerene na ostvarivanje prava na stanovanje u razumnom roku. Republika Hrvatska mora osigurati dovoljno resursa i na prvo mjesto staviti potrebe ugroženih i marginaliziranih pojedinaca ili skupina koje žive u nesigurnim uvjetima stanovanja, osobito osobe s invaliditetom.
- centar znanja zagovara osiguravanje dovoljnog broja primjerenih i pristupačnih socijalnih stanova za zadovoljavanje stambenih potreba svih pojedinaca i skupina koji si stanovanje ne mogu osigurati po tržišnim uvjetima. Također, poziva Vladu RH, regionalne i lokalne vlasti da prepoznaju, podrže i financiraju stambena rješenja za osiguravanje tržišnog i socijalnog stanovanja.
Cilj kampanje:
Donošenje odgovarajućeg pravnog okvira socijalnog stanovanja u Republici Hrvatskoj koji će činiti Zakon o socijalnom stanovanju i Strategija stambene politike RH do 2030.
Ne zaboravimo: primjereno stanovanje je ljudsko pravo, a ne imovina kojom se trguje!
#primjerenostanovanjenijelutrija
Kroz kampanju SDMSH će provesti niz aktivnosti, a svima nam je važno saznati sa kojim se problemima susreću naši članovi pri rješavanju stambenog pitanja.
Molimo vas da ovu kampanju shvatimo kao zajedničku, te da se uključite slobodno sa prijedlozima i komentarima.
Anketni upitnik je dostupan na slijedećem linku: https://forms.gle/2PhwCZYqkByprBtq7.
31.08.2021. organiziran je izlet u prirodu za članove DMS BBŽ u okviru druge godine provedbe programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Uživali smo u šetnji šumom poučnim stazama izletišta „Kamenitovac“ Maglenča, društvenim igrama i druženju.










U kolovozu smo održali redovnu godišnju Skupštinu Društva multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije




16.08.2021. g. posjetili smo sa članovima naših obitelji sportsko-rekreacijski centar Veliki Grđevac. Uz grupni trening u bazenu pod stručnim vodstvom fizioterapeuta DMS BBŽ uživali smo i u plivanju te cjelodnevnom druženju.
Aktivnost je provedena u okviru druge godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji provodimo uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.








- svibnja 2021.g. suradnji s neurološkim odjelom Opće bolnice Bjelovar obilježili smo Svjetski dan multiple skleroze.
Predavanje o multipla sklerozi u uvjetima pandemije COVID-a održala je dr. med. spec. neurolog Tihana Gržinčić nakon čega smo krenuli u šetnju centrom grada.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana multiple skleroze bilo je senzibiliziranje javnosti na probleme s kojima se susreću osobe oboljele od MS-a.
Aktivnost je provedena u okviru provedbe prve godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i projekta „Integracija za nas IV“ Bjelovarsko-bilogorske županije.










U okviru prve godine provedbe programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ financiranog od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike 22.05.2021. dipl. ing. nutricionist Alma Bunić održala je stručno predavanje o utjecaju hrane i D vitamina na tijek bolesti, kako i na koji način se hraniti te koji su dobri i poželjni smjerovi prehrane kod MS-a. Prisutni članovi degustirali su slane i slatke keksiće, kruh i namaze, a smoothie nam je pripremila „Terra“ Bjelovar. Različiti smoothii, sokovi i „superhrana“ mogu se kupiti u njihovom prostoru na adresi Ivana Mažuranića 3, Bjelovar.





Bjelovarsko-bilogorska županija odobrila je financijsku potporu Društvu multiple skleroze BBŽ za provedbu projekta „Integracija za nas IV“- aktivnosti koje pridonose kvalitetnijem i sadržajnijem životu, integraciji u život zajednice, prevenciji institucionalizacije i socijalne uključenosti. Predstavnica udruge 12.05.2021. g. potpisala je Ugovor o financijskoj potpori projektu sa zamjenikom župana Nevenom Alić. Zahvaljujemo Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na odobrenoj financijskoj podršci za provedbu projekta tijekom 2021. godine.




Pozivamo sve zainteresirane članove udruge koji se žele cijepiti Pfizer cjepivom da se jave u udrugu na broj tel.
043 244-714 ili mob 091 3737 480
ili na e-mail adresu projekti-bjelovar@sdmsh.hr
Popuštanjem epidemioloških mjera nastavili smo s provedbom aktivnosti u okiru prve godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ koji provodimo uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. U veljači su krenule vježbaonice za članove u Bjelovaru i Daruvaru. Organizirane su kreativne radionice, voditeljica programa održala je savjetovanja o pravima koja se mogu ostvariti posredstvom udruge, a u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb – Obiteljski centar Bjelovar i Centrom za socijalnu skrb Daruvar, te Udrugom Impress Daruvar socijalne radnice, psiholog, socijalni politolog i pravnica održale su predavanja i interaktivne radionice. U skladu s preporukama epidemiološke struke članovima je kontinuirano pružana fizioterapeutska usluga u njihovim domovima. Ovim aktivnostima unaprijeđena je kvaliteta života članova DMS BBŽ te osigurana podrška koja je od velikog značaja u ovim pandemijskim uvjetima.























Dragi naši
molimo Vas da ispunite anketu Saveza društava multiple skleroze Hrvatske na temu „Utjecaj pandemije COVID-19 na osobe oboljele od multiple skleroze“
Cilj je da što više osoba s MS-om istu ispuni kako bi Savez imao reprezentativni uzorak za analizu ankete, te na taj način i što kvalitetnije podatke za zagovaračke aktivnosti cijele MS zajednice u RH….
Rezultate ankete Savez će predstaviti javnosti na sam Svjetski dan multiple skleroze.
Dragi naši,
molimo vas da ispunite upitnik o kvaliteti življenja osoba s invaliditetom u RH.
Upitnik je dostupan za ispunjavanje do 15. travnja na sljedećoj poveznici : https://forms.gle/LQX7dbqvng9vbQHV7.
Hvala na suradnji
Društvo multiple skleroze BBŽ u siječnju krenulo u provedbu projekta „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života III“ UP. 02.2.2.14.0081 financiranog iz Europskog socijalnog fonda
Osigurana sredstva u iznosu 654.111,60 kuna za uslugu osobne asistencije
Razdoblje provedbe projekta: 01/2021 – 09/2022
Razdoblje prihvatljivosti troškova: 11/2020 – 06/2022
Voditeljica projekta: Milijana Martinović
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije (DMS BBŽ) okuplja 82 člana, osoba s invaliditetom oboljelih od multiple skleroze. Temeljem podataka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na dan 03.05.2019. u Bjelovarsko bilogorskoj županiji (BBŽ) živi 13531 osoba s
invaliditetom što čini 12,3% ukupnog stanovništva BBŽ, a invaliditet je prisutan u svima dobnim skupinama. Oko 55% osoba, koje ostvaruju prava iz sustava socijalne skrbi, imaju potrebu za pomoći i njegom u punom opsegu.
Tijekom 18 godina djelovanja udruge jedna od temeljnih aktivnosti bila je analiza problema i pronalaženje mogućnosti osiguranja pomoći članovima s najtežim invaliditetom koji u svakodnevnim aktivnostima ovise o pomoći i njezi druge osobe. Detekcijom njihovih konkretnih potreba i obradom prikupljenih podataka utvrđena je potreba za potporom u aktivnostima svakodnevnog življenja što je bio temelj za uspostavu mreže osobnih asistenata. Nacionalnim programom udruga je osigurala uslugu OA za 6% članstva. U okviru navedenog programa nije odobreno daljnje širenje usluge OA, a analize su istovremeno ukazivale na porast broja članova kojima je usluga potrebna te je utvrđena nužnost osiguranja usluge osobne asistencije za 6 odraslih osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta (7% članstva udruge) koji boluju od multiple skleroze.
Navedeno je osigurano kroz projekt „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života III“ financiranim iz Europskog socijalnog fonda . U okviru projektnih aktivnosti šest osoba s multiplom sklerozom koristi uslugu osobne asistencije, a zaposleno je 6 osobnih asistenata. Korisnici ovog projekta ovisni su u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i bez adekvatne pomoći postoji mogućnost njihove institucionalizacije, a dio korisnika stanuje u ruralnim sredinama u kojima nisu razvijene niti druge socijalne usluge i prometno su izolirani. Iskustva udruge stečena provedbom “Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a” kroz nacionalni program te projekata “Širenje mreže osobne asistencije za osobe oboljele od MS-a” , „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života“ i „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života II“ financiranih iz ESF pokazuju da je usluga za korisnike postala nužna iz razloga što pružene usluge osobi znače, podršku i neovisniji život, unapređuje kvalitetu njihova života te ih čini aktivnijim sudionicima društvene zajednice.
Ovim projektom utječe se na poboljšanje pristupu visokokvalitetnim socijalnim uslugama, uključujući podršku procesu deinstitucionalizacije te rješavanju rasprostranjenih društvenih izazova s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom, a samim time utječe se na unaprjeđenje sustava izvaninstitucionalne potpore u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Danas su u našoj udruzi socijalna radnica Diana Hodak i pravnica Nikolina Kovač održale radionice „Sigurnost na Internetu“ i „Ostvarivanje prava iz sustava socijalne skrbi“. Radionice su organizirane u okviru programa “Zajedno do kvalitetnijeg života” na kojem nam je partner Centar za socijalnu skrb Bjelovar – Obiteljski centar. Tijekom radionica članovi su postavljali pitanja, razmjenjivali svoja iskustva i aktivno sudjelovali. Aktivnosti su održane s ograničenim brojem sudionika i uz pridržavanje svih mjera.




U okviru prve godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ provodimo grupne vježbe za oboljele od multiple skleroze pod stručnim vodstvom fizioterapeuta. Vježbe se održavaju dva puta tjedno u prostoru Force Fitness Centar Bjelovar a za polaznike s Daruvarskog područja u fitnes centru Daruvarskih toplica. Program „Zajedno do kvalitetnijeg života“ provodimo uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.






Hrvatski Sabor je 17. travnja 2015. godine donio odluku o službenom proglašenju Nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze 26. rujna. Ovime su oboljeli od MS-a diljem Hrvatske dobili priznanje za njihovo postojanje u zajednici i društvu.
Nacionalni dan multiple skleroze obilježavamo svake godine sudjelovanjem na događajima i aktivnostima radi podizanja svijesti o multiploj sklerozi kao globalnom problemu.
Dragi naši,
Savez u okviru Nacionalnog dana multiple skleroze organizira MS tjedan- online aktivnosti – cjelokupan program sa svim potrebnim za sudjelovanje na panelima i webinarima možete pogledati na njihovom webu: https://sdmsh.com.hr/nacionalni-dan-multiple-skleroze-26-09-2020/
Molimo vas da putem linka https://sdmsh.com.hr/anketa-oboljeli-od-multiple-skleroze-u-zdravstvenom-sustavu-za-vrijeme-covid-19/ ispunite anketu „Oboljeli od multiple skleroze u zdravstvenom sustavu za vrijeme COVID-19“ čije će rezultate Savez predstaviti javnosti.
U okviru prve godine programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ 21.08.2020. posjetili smo sportsko-rekreacijski centar Veliki Grđevac. Uživali smo u plivanju, hidromasaži i drugim sadržajima sportsko-rekreacijskog centra. Program „Zajedno do kvalitetnijeg života“ provodimo uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.






U okviru aktivnosti trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ 24.07.2020. za članove DMS BBŽ organiziran je izlet u prirodu. Uz druženje, šetnju, badminton, pikado i društvene igre članovi su kvalitetno proveli svoje slobodno vrijeme.
Navedenu aktivnost financiralo je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.





24. srpnja 2020. održali smo redovnu godišnju Skupštinu Društva multiple skleroze BBŽ





Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku odobrilo je financiranje programskih aktivnosti trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ u iznosu od 150.000,00 kn godišnje koje će Društvo multiple skleroze BBŽ provoditi od 01. lipnja 2020.g. do 31. svibnja 2023. godine u suradnji sa partnerskim organizacijama – Gradom Bjelovarom, Centrom za socijalnu skrb Bjelovar, Centrom za socijalnu skrb Daruvar i Udrugom „Impress“ Daruvar.
Program „Zajedno do kvalitetnijeg života“ obuhvaća aktivnosti koje pridonose povećanju socijalne uključenosti, integraciji u život zajednice, prevenciji institucionalizacije i unaprjeđenju kvalitete života osoba s invaliditetom širenjem mreže i unaprjeđenjem kvalitete socijalnih usluga u lokalnoj zajednici te uspostavom koordiniranog sustava podrške.
15.06.2020. godine održali smo sjednicu Upravnog odbora


Povodom Svjetskog dana multiple skleroze 2020., u okviru jednokratne podrške „Podrškom do kvalitetnijeg života“ financirane od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku prikazujemo video projekciju fotografija dosadašnjih obilježavanja Svjetskog dana multiple skleroze.
Povodom Svjetskog dana multiple skleroze 2020., u okviru jednokratne podrške „Podrškom do kvalitetnijeg života“ financirane od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku prikazujemo snimku predavanja „Multipla skleroza u epidemiji COVID 19“ dr. med. Tihane Gržinčić , specijalist neurolog, v.d. voditeljica odjela neurologije OB Bjelovar.
Povodom Svjetskog dana multiple skleroze 2020., u okviru jednokratne podrške „Podrškom do kvalitetnijeg života“ financirane od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku prikazujemo snimku vježbi za oboljele od multiple skleroze kineziologa Matije Šokeca.
Od ponedjeljka 11.05.2020. otvoren je ured naše udruge. Nastavljamo s redovnim radom. Za dolazak u ured udruge molimo vas prethodnu telefonsku najavu. Ostanimo odgovorni!
Pred Vama je anketa kojom se ispituju elementi kvalitete destinacije iz perspektive osoba smanjene pokretljivosti. Ispunite upitnik kako bi pridonijeli istraživanju “Kvaliteta turističke destinacije prilagođena osobama smanjene pokretljivosti”. Svojim sudjelovanjem doprinijet ćete širenju znanja o važnosti prilagodbe ponude destinacije Vašim potrebama.
Link za ispunjavanje upitnika: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSesckBazvagXeKh0xYIu2x_N8MY3ZczbyBO0Vd3mb7I9TGGZw/viewform
Dragi naši,
želimo vam sretan Uskrs, obilje strpljena, poštovanja, sreće i zdravlja. Ostanite doma i čuvajte sebe i svoje najmilije.
Mislimo na sve Vas!

Svjesni ozbiljnosti situacije i nužnosti sprečavanje epidemiološkog širenja virusa Korone (COVID – 19) i zaštite zdravlja Društvo multiple skleroze BBŽ privremeno zatvara ured udruge i organizira rad zaposlenika od kuće. Možete nas kontaktirati na broj 244-714, mob. 091/3737480 ili putem mail-a: projekti-bjelovar@sdmsh.hr
Čuvajte se i ostanite doma!
Peer Councelling – pozivnica na radionicu – 16.3.2020.

Za članove udruge organizirani su grupni treninzi pod vodstvom fizioterapeuta. Sa vježbanjem smo krenuli početkom ožujka formiranjem grupe za rehabilitacijske treninge oboljelih od MS-a u FORCE fitness centar Bjelovar. Svaki oblik fizičke aktivnosti (tjelovježbe) može ublažiti simptome multiple skleroze, a neka istraživanja pokazuju kako redovito vježbanje može pomoći u usporavanju napretka ove bolesti. Dokazano je da vježbanje ublažava umor i poteškoće s kretanjem, pozitivno utječe na mišićnu snagu i aerobni kapacitet kod oboljelih od multiple skleroze.




Danas smo u prostorijama udruge održali kreativnu radionicu na temu Uskrsa. Uz druženje, izrađivali smo prigodne radove primjenom raznih tehnika. Aktivnost je organizirana u okviru jednokratne podrške „Podrškom do kvalitetnijeg života“ financirane od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.







Savjetovalište za djecu oboljelu od MS i njihove obitelji

Dana 01.02.2020. okupili su se članovi Upravnog odbora DMS BBŽ zajedno s predsjednikom Bojanom Blaževićem.




13.12.2019. organizirali smo radionicu i Blagdanski domjenak za naše članove i članove njihovih obitelji na kojem smo se zabavili uz pjesmu, ples i druženje. Navedene aktivnosti financiralo je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u okviru projekta „Podrškom do kvalitetnijeg života“, a financijsku potporu dala je i Općina Veliki Grđevac kojoj se ovim putem zahvaljujemo.




06.12.2019. povodom nadolazećih Božićnih i Novogodišnjih blagdana organizirali smo kreativnu radionicu. Uz druženje i smijeh izrađivali smo prigodne ukrase. Aktivnosti su organizirane u okviru projekta „Podrškom do kvalitetnijeg života“ financiranog od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.






U okviru aktivnosti programa „Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a“ i projekta „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života II“ posjetili smo naše članove koji su korisnici usluge osobne asistencije. Kao i uvijek vrijeme s članovima proveli smo u razgovoru, druženju, ispitivanju njihovog zadovoljstva, potreba…







Dana 13.11.2019. u Daruvaru se održala Skupština DMS BBŽ Kluba Daruvar i druženje članova Kluba.


Voditeljica programa udruge Milijana Martinović sudjelovala je na Konferenciji Civilno društvo 2030.: HR-EU_Euro-Mediteran u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva koja se održala od 23. do 25. listopada 2019. godine u Konvencijskom centru Solaris u Šibeniku. Cilj Konferencije je postaviti osnovu za daljnji razvoj civilnoga društva u novom desetljeću – do 2030. godine kako u Republici Hrvatskoj tako i na razini Europske unije te na Euro-Mediteranu. Izazovi s kojima se susreću gotovo sve zemlje u Europi i međunarodnoj zajednici stavljaju pred organizirano civilno društvo potrebu promišljanja vizije daljnjeg društvenog (i ekonomskog) razvoja te novih modela međusektorske suradnje koji će osigurati holistički pristup održivosti.






12. listopada 2019. druženjem pjesmom i plesom, obilježili smo Nacionalni dan multiple skleroze.






09. listopada 2019. sudjelovali smo na radionici pod nazivom „Partnerstvo i suradnja organizacija civilnoga društva s javnim sektorom“. Radionicu su vodili djelatnici Centra za civilne inicijative.
Cilj radionice bio je upoznati predstavnike organizacija civilnog društva i predstavnike uprave, tj. javnog sektora na području Bjelovarsko-bilogorske županije s mogućnostima koje suradnja ova dva sektora pružaju u razvoju lokalnih zajednica i poboljšanju života različitih skupina građana u županiji.


Od 27.-29.rujna 2019. godine sudjelovali smo na XII. Hrvatskom simpoziju oboljelih od multiple skleroze u Đurđevcu.
Organizator simpozija je Savez društava multiple skleroze.







26. rujna oboljeli od multiple skleroze u Republici Hrvatskoj obilježavaju svoj Nacionalni dan. Na taj dan 1979. godine osnovano je prvo „Udruženje za pomoć oboljelima od MS-a i srodnih bolesti SR Hrvatske“.
Hrvatski sabor je na inicijativu Saveza društava multiple skleroze 2015. godine donio odluku o službenom proglašenju Nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze – 26. rujna.
Svrha obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o MS-u kao globalnom problemu, te poticanje na promjene kako bi se poboljšala kvaliteta života oboljelih.
19.09.2019. okupili su se članovi Društva multiple skleroze BBŽ na neobaveznom druženju uz puno smijeha i društvenih igara. Nadamo se da će ovakva druženja u budućnosti više zbližiti članove udruge. Veselimo se ponovnom susretu.




Dana 6.09.2019. okupili su se članovi Upravnog odbora DMS BBŽ zajedno s predsjednikom Bojanom Blaževićem.



11.7.2019
Župan Bajs potpisao ugovor o financiranju za 20 udruga
Potpisivanje ugovora




06.06.2019. u Lipiku smo prisustvovali obilježavanju Svjetskog dana multiple skleroze pod motom „Moj nevidljivi MS“. Organizatori ovog događaja su Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Lipik, Savez društava multiple skleroze Hrvatske i Medicinski fakultet u Osijeku.
Stručnjaci za liječenje i rehabilitaciju MS-a predstavili su radove koji su od presudne važnosti za pravovremeno informiranje oboljelih od MS-a o novostima u liječenju, vrstama liječenja i rehabilitacije kao i uslugama koje pruža Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Lipik.

















03.06.2019. predstavnici Društva multiple skleroze BBŽ sudjelovali su u programu Tribine za javnost “Zdravlje-najveća vrijednost” koju je organizirala Bjelovarsko-bilogorska županija, Hrvatski liječnički zbor Podružnica Bjelovar i Udruga „Impress“ Daruvar u sklopu 9. Tjedna zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije.
Teme su obuhvaćale promociju zdravlja te prevenciju i ranu detekciju bolesti, a o navedenom su govorili dr.sc. Želimir Bertić, Andreja Čleković-Kovačić-dr.med.internist-kardiolog, Tihana Gržinčić-dr.med., neurolog, Vlasta Soukup Podravec-dr.med.internist-kardiolog, Emanuel Modrić, dr. med.-Urolog, Marija Heged -dr.med.ginekolog i Gordana Kesić-Valpotić, dr.med. anesteziolog-intenzivista.


30. svibnja 2019. u Bjelovaru smo obilježili Svjetski dan multiple skleroze u organizaciji Opće bolnice Bjelovar i Odjela neurologije OB Bjelovar pod motom „Moja nevidljiva MS“ s ciljem senzibiliziranja javnosti na probleme s kojima se oboljeli susreću, a koji se ne vide.
Stručna predavanja na tu temu održale su u Veleučilištu u Bjelovaru v.d. voditeljica Odjela neurologije Gržinčić Tihana,spec.neurolog i glavna sestra Odjela neurologije Kicivoj Jadranka ,bacc.med.techn.
U središnjem parku održan je zabavni program, te podjela promotivnih materijala građanima.
Zahvaljujemo ravnatelju Opće bolnice Bjelovar g. Allouch Ali dr.med, Odjelu neurologije OB Bjelovar, Gržinčić Tihana,spec.neurolog i Kicivoj Jadranka, bacc.med.techn., donatorima i drugim sudionicima na organizaciji ove hvale vrijedne javnozdravstvene akcije u cilju senzibiliziranja i edukacije o bolesti od koje u svijetu boluje oko 2,5 milijuna ljudi, a u Republici Hrvatskoj oko 6 500 osoba, te svima onima koji su sa nama obilježili ovaj za nas važan dan.









24. svibnja 2019. g. članovi i djelatnici Društva multiple skleroze BBŽ sudjelovali su na 9. Sajmu zdravlja u sklopu 9. Tjedna zdravlja BBŽ u organizaciji grada Daruvara, Bjelovarsko –bilogorske županije, Udruge „Impress“, Udruge studenata medicine “Cromsic“, te pod pokroviteljstvom turističke zajednice Daruvar-Papuk. Putem izložbenog štanda izložili smo promotivne materijale udruge i na taj način predstavili rad udruge široj javnosti. Sajam se održao u Daruvaru na glavnom gradskom trgu, građani su informirani o zdravom načinu života, slobodnim izvannastavnim i sportskim aktivnostima. Prisustvovali smo i nastupima plesnih skupina, mažoretkinja i sl.




Sudjelovali smo na Interaktivnoj radionici za razradu projektnih ideja u
sklopu programa Europa za građane 2014-2020. Radionica u organizaciji Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske održana je 21. svibnja 2019. godine u Bjelovaru. Na radionici smo upoznati s ključnim pojmovima i prioritetima programa Europa za građane za 2019. godinu te nam je pružena savjetodavna potpora u razradi projektnih ideja, s ciljem što kvalitetnije pripreme projektnih prijedloga za predstojeće natječaje.



Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života II UP.02.2.2.09.0048
Trajanja projekta: 11/2018 – 10/2020
Vrijednost projekta: 787.640,96 kn
Voditeljica projekta: Milijana Martinović
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije (DMS BBŽ) okuplja 82 člana, osoba s invaliditetom oboljelih od multiple skleroze. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo multipla skleroza spada u dijagnoze koje se mogu kvalificirati kao teži oblici invaliditeta.
Tijekom 17 godina djelovanja udruge jedna od temeljnih aktivnosti bila je analiza problema i pronalaženje mogućnosti osiguranja pomoći članovima s najtežim invaliditetom koji u svakodnevnim aktivnostima ovise o pomoći i njezi druge osobe. Anketnim upitnicima i osobnim kontaktima identificirali smo njihove konkretne potrebe i obradom prikupljenih podataka utvrdili potrebu korisnika za potporom u aktivnostima svakodnevnog življenja što nam je bio temelj za uspostavu mreže osobnih asistenata. Nacionalnim programom udruga je osigurala uslugu OA za samo 7% članstva. U okviru navedenog programa nije odobreno daljnje širenje usluge OA, a analize su istovremeno ukazivale na porast broja članova kojima je usluga potrebna. Prema analizi provedenoj neposredno prije izrade projekta a pomoću statističkih podataka Baze podataka Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i evidenciji udruge utvrđena je nužnost osiguranja usluge osobne asistencije za 6 odraslih osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta (8% članstva udruge) u dobi od 18 do 65 godina koji boluju od multiple skleroze.
Pripadnici definirane ciljne skupine ovisni su u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, socijalno se isključuju, odustaju od obrazovanja i zapošljavanja. Bez adekvatne pomoći postoji mogućnost njihove institucionalizacije. Troje pripadnika ciljne skupine stanuju u ruralnim sredinama u kojima nisu razvijene niti druge socijalne usluge i prometno su izolirana. Prilikom odabira ciljne skupine, vodilo se računa o ravnopravnoj zastupljenosti oba spola te se nije diskriminiralo na temelju vjerske ili nacionalne pripadnosti. Iskustva udruge stečena provedbom projekta “Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a” kroz nacionalni program te projekata “Širenje mreže osobne asistencije za osobe oboljele od MS-a” i „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života“ financiranih iz ESF pokazuju da je usluga za korisnike postala nezamjenjiva iz razloga što pružene usluge osobi znače mogućnost planiranja aktivnosti, podršku i neovisniji život. Korisnici usluge OA unaprijedili su kvalitetu življenja, postali aktivniji sudionici društvene zajednice te je spriječena njihova institucionalizacija. Članovi obitelji izražavaju zadovoljstvo jer je usklađen njihov poslovni i obiteljski život, zaposleni članovi obitelji uspjeli su zadržati svoja radna mjesta te pronaći nešto slobodnog vremena za sebe. Ovim projektom omogućiti će se razvoj i unaprjeđenje usluge osobne asistencije za osobe oboljele od multiple skleroze s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta u BBŽ i samim time unaprjeđenje sustava izvaninstitucionalne potpore u BBŽ. Kroz projekt je zaposleno 6 osobnih asistenata, a 6 osoba s multiplom sklerozom koristi uslugu osobne asistencije.
Projekt je u skladu je sa: Operativnim programom Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. te se izravno odgovara na ispunjenje cilja prioritetne osi 2.: Socijalno uključivanje, Specifičnog cilja 9.iv.2: Poboljšanje pristupa visokokvalitetnim socijalnim uslugama, uključujući podršku procesu deinstitucionalizacije. Projektom se izravno doprinosi provedbi međunarodnih dokumenata i nacionalnih strateških dokumenata: Europski stup socijalnih prava: Poglavlje III.: Socijalna zaštita i uključenost, 18.Dugotrajna skrb; Europa 2020; Europska strategija za osobe s invaliditetom (2010.–2020.)- socijalna zaštita: rješavanje rasprostranjenih društvenih izazova s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom, kao što su nejednakost, rizik od siromaštva i socijalna isključenost; Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2017.-2020. godine, prema područjima propisuje ciljeve:-1.OBITELJ–Osigurane i unaprjeđene kvalitetne usluge podrške kako bi se osobama s invaliditetom omogućio ostanak u vlastitoj obitelji, 2.ŽIVOT U ZAJEDNICI-donošenje pravnog okvira kojim se predviđa pravo na
usluge osobnog asistenta u zajednici…te za 5. SOCIJALNA SKRB; Strategija borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u RH(2014-2020.)-4.4. PRISTUP SOCIJALNIM NAKNADAMA I USLUGAMA, Unaprjeđenje dostupnosti, priuštivosti i kvalitete socijalnih usluga razvojem i širenjem mreže usluga u zajednici…; širenjem mreže socijalnih usluga koje podupiru socijalnu uključenost i regionalnu ujednačenost, pridonose usklađenju obiteljskog i poslovnog života i pridonose zapošljavanju.

16. svibnja 2019. g. djelatnice Društva multiple skleroze BBŽ sudjelovale su na radionici pod nazivom „Društveni kapital u lokalnoj zajednici“.
Cilj radionice bio je upoznati predstavnike organizacija civilnog društva i institucija lokalnih zajednica sa pojmom, definicijama i stvaranjem društvenog kapitala u lokalnoj zajednici. Djelatnici Centra za civilne inicijative govorili su o stvaranju društvenih veza, povjerenju u zajednici, sudjelovanju i proaktivnim građanima te kako to doprinosi sveukupnom osjećaju zadovoljstva kvalitetom života građana u Bjelovarsko bilogorskoj županiji.
Ova radionica omogućila je sudionicima da steknu znanje o tome što su elementi i koje su dimenzije društvenog kapitala te da kroz praktičnu vježbu postave mogućnosti razvoja društvenog kapitala u svojim zajednicama Bjelovarsko-bilogorske županije.



Dragi naši članovi,
Molimo vas da putem linka https://sdmsh.hr/anketa-6-mjeseci-poslije/ ispunite anketu čije će rezultate Savez društava MS Hrvatske predstaviti na okruglom stolu dana 30. svibnja 2019. godine.
Hvala Vam unaprijed na suradnji.
Tijekom travnja 2019.g. izradili smo ruksake sa tiskom i plakate vezano za promidžbu i vidljivost projekta „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života II“ financiranog iz Europskog socijalnog fonda – Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.




Predstavnice Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, u suradnji s našom udrugom, danas su u Bjelovaru održale provedbenu radionicu za razvijanje potencijala oboljelih od multiple skleroze na tržištu rada pod nazivom „Pripremi se za posao“. Na radionici smo upoznati sa zakonskom regulativom o prilagodbi radnog mjesta, predstavljan nam je portal Baze životopisa oboljelih od multiple skleroze te općenito položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada.




POZIVNICA
na provedbenu radionicu za razvijanje potencijala oboljelih od multiple skleroze na tržište rada
„Pripremi se za posao“
koja će se održati u Bjelovaru, 12.04.2019. Masarykova 8
(prostorije Društva multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije)

Nakon prikupljanja donacijskih sredstava Društvo MS BBŽ osiguralo je sredstva za nabavu Tobii komunikatora vrijednog 45.998,50 kn. Komunikator je dodijeljen na korištenje članu udruge Tomislavu Bogoviću (32). Oboljenje od multiple skleroze kod Tomislava je rezultiralo teškom invalidnošću i potpunim gubitkom govora. Uz Tobii komunikator, koji pokrete očiju pretvara u slova formirajući zvučne riječi, Tomislav će ponovno moći komunicirati, objasniti svoje potrebe, koristiti Internet, društvene mreže…te na taj način biti dio društvene zajednice.
Zahvaljujemo donatorima koji su pokazali svoju humanost i osjetljivost prema najugroženijoj kategoriji našeg društva. Ova hvale vrijedna donacija od velikog je značaja za članove naše udruge. Vjerujemo da će se i ostali poslovni subjekti motivirati pozitivnim primjerom naših donatora da društveno odgovornim poslovanjem budu pozitivan primjer u zajednici.





28.03.2019. godine delegati Društva multiple skleroze BBŽ Bojan Blažević i Siniša Kudumija sudjelovali su na redovnoj godišnjoj skupštini Saveza društva multiple skleroze.



U 2018. godini fokus obilježavanja progresivne multiple skleroze bio je pretežno na SAD-u, no ove se godine širi internacionalno na globalnu MS zajednicu. Stoga se 28. ožujka ove godine može smatrati prvim globalnim i europskim Danom progresivne multiple skleroze.
Glavni cilj tog dana je pozvati na više istraživanja, kako bi se bolje razumjela progresija multiple skleroze.
#ProgressiiveMSday



Uz druženje članova udruge 25.03.2019. održali smo kreativnu radionicu izrade prigodnih Uskršnjih ukrasa. Redovna godišnja Skupština udruge održana je 26.03.2019.






Posjetili smo naše drage članove Vinka i Miru, s područja Čazme. U uredu udruge 21.03.2019. održana je sjednica Nadzornog odbora na kojoj je izvršena kontrola poslovanja udruge u 2018. godini.





U ožujku 2019.g. održali smo prvu ovogodišnju sjednicu Upravnog odbora na kojoj su doneseni dokumenti važni za redovan rad, planovi za naredno razdoblje te odluke o održavanju redovne godišnje Skupštine udruge. Predsjednik udruge Bojan Blažević sudjelovao je na sjednici predsjedništva Saveza društava multiple skleroze Hrvatske održanoj u Hotelu I u Zagrebu.

U Bjelovaru dana 13.12.2018. održali smo kreativnu radionicu, skupštinu DMS BBŽ Kluba Daruvar te podjelu vitaminskih preparata članovima udruge. Vitaminski preparati osigurani su putem projekta „Podrškom do integracije“ financiranog od HEP-a.






Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom Društvo multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije dana 07. prosinca 2018. održalo je konferenciju za novinare na kojoj su predstavljeni programi i projekti udruge kao i nove smjernice za liječenje multiple skleroze.
Predstavljen je projekt „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života II“ sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda u iznosu 787.640,96 kn, program „Usluge osobnog asistenta za oboljele od MS-a“ financiran od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u iznosu 487.524,00 kn za 2019. godinu te provedba druge godine institucionalne podrške odobrena od Nacionalne zaklada za razvoj civilnoga društva u iznosu 144.486,00 kuna.
S novim smjernicama za liječenje multiple skleroze koje su u primjeni od 22. studenog 2018. prisutne je na konferenciji za novinare upoznala Tihana Gržinčić, dr. med., spec. neurolog. Nakon dvadeset godina diskriminirajućeg liječenja više od 6000 osoba s multiplom sklerozom (MS) uklonjena su tri diskriminirajuća kriterija za liječenje MS-a: dob do 55 godina starosti, trajanje bolesti najmanje godinu dana te dva liječena pogoršanja u dvije godine. Novost je i uvođenje lijeka za liječenje primarno progresivnog oblika multiple skleroze.
Smjernice je izradilo Hrvatsko neurološko društvo, a prema zahtjevima Saveza društava multiple skleroze i više od 6000 osoba s multiplom sklerozom. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje je Odlukom o izmjenama i dopunama Odluke o utvrđivanju Osnovne liste lijekova od 07.11.2018. omogućio pravovremeno liječenje za sve osobe s multiplom sklerozom u Republici Hrvatskoj. Tom odlukom oboljelima od MS-a u RH omogućen je pravovremen i nediskriminirajući pristup liječenju.




Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 03.12.2018. predsjednik udruge Bojan Blažević prisustvovao je svečanom uručivanju ugovora u okviru Poziva za provedbu trogodišnjih programa udruga koje pružaju usluge asistencije osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj (za razdoblje od 2019. do 2021. godine). Za provedbu programa „Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a“ tijekom 2019. godine našoj udruzi odobren je iznos od 487.524,00 kn od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Za četvero korisnika uključenih u program od 01.01.2019.g. usluga osobne asistencije bit će osigurana u punom ukupnom mjesečnom fondu sati rada umjesto dosadašnjih 80 sati mjesečno.



Predsjednik i zaposlenice udruge sudjelovali su na dvodnevnim radionicama održanim 19. i 20.11.2018. u Termama Jezerčica. Radionice na temu „RAZVIJANJE POTENCIJALA UDRUGA OBOLJELIH OD MULTIPLE SKLEROZE“ – Kako koristiti epidemiološke podatke o multipli sklerozi u javnim politikama održane su u organizaciji Saveza društava multiple skleroze Hrvatske. Usvojili smo nova znanja i vještine koja ćemo koristiti s ciljem razvoja i unaprjeđenja rada udruge.




Uklonjena tri diskriminirajuća kriterija za liječenje multiple skleroze!
Društvo multiple skleroze BBŽ u suradnji sa udrugom „Impress“ Daruvar organiziralo je povodom obilježavanja Nacionalnog dana multiple skleroze radionicu na temu „Motivacija za aktivniji socijalni angažman-II dio“ koju je održala Tanja Herceg, mag.psych. Radionica je održana u Bjelovaru 02.10.2018. u okviru projekta „Integracijom do novih mogućnosti“ financiranog od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.





Od 28.-30.09.2018. sudjelovali smo na XI. Hrvatskom simpoziju oboljelih od multiple skleroze na temu „Informacijom do zdravlja 2018“, održanom u Varaždinskim toplicama.






Dana 24.09.2018. potpisali smo Ugovor o financijskoj potpori programu/projektu Udruge za 2018. godinu kojim Bjelovarsko-bilogorska županija osigurava sredstva u iznosu 7.000,00 kn za provedbu projekta pod nazivom „Integracija za nas“ kojim se osobama oboljelim od MS omogućava aktivnije uključivanje u društveni život zajednice.
Zahvaljujemo Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na dodijeljenoj potpori.



Društvo multiple skleroze BBŽ u suradnji sa udrugom „Impress“ Daruvar organiziralo je radionicu na temu „Motivacija za aktivniji socijalni angažman“ koju je održala Tanja Herceg, mag.psych. Radionica je održana u Daruvaru 20.08.2018. u okviru projekta „Integracijom do novih mogućnosti“ financiranog od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.





04.06.2018. članak u Bjelovarskom listu,

02.06.2018. tradicionalno smo se pridružili i podržali akciju „KORAK PO KORAK“- zajedno za multiplu sklerozu, koju je organizirala udruga „A je to“ art-Podravina Đurđevac u suradnji s gradom Đurđevcom i TZ Đurđevac.
Zahvaljujemo se prijateljima iz udruge „A je to“art-Podravina na srdačnom dočeku i bogato organiziranom programu koji su nam pripremili.

















30. svibnja 2018. u Bjelovaru smo obilježili Svjetski dan multiple skleroze. Obilježavanje smo organizirali u okviru projekta „Integracijom do novih mogućnosti“ financiranog od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Predavanje na temu „Multipla skleroza-izazov u novom desetljeću“ održala nam je dr. Tihana Gržinčić dr.med.,spec. U središnjem parku u Bjelovaru održan je nastup djece Dječjeg vrtića „Bubamara“ i nastup desetogodišnje Nele Ciganović na violončelu, te podjela promotivnih materijala građanima. Na podršci i sudjelovanju u današnjem obilježavanju posebno zahvaljujemo Gradu Bjelovaru, dječjem vrtiću Bubamara Bjelovar, OB Bjelovar odjelu neurologije, Komunalcu d.d., volonterima, predstavnicima medija, gospodinu Mili Kutleši i donatorima Koestlinu i Sambi d.o.o.




















21.05.2018
Pozivamo sve da nam se pridružite da zajedno obilježimo Svjetski dan multiple skleroze

7. svibnja 2018. godine održali smo Izbornu skupštinu Društva multiple skleroze BBŽ.
U nadolazećem mandatu za Predsjednika DMS BBŽ imenovan je Bojan Blažević, za dopredsjednicu DMS BBŽ Marta Kuzminović, potvrđeni su dosadašnji članovi Upravnog odbora, te su imenovani novi članovi Nadzornog odbora. Podneseni su i usvojeni svi izvještaji i dokumenti važni za rad i djelovanje udruge.



26.04.2018
“Danas smo prisustvovali na Tribini za javnost u sklopu VII.Tjedna zdravlja u organizaciji udruge Impress.”







24.04.2018
Izdvojite 10 minuta i ispunite anketu!

26.03.2018.
Povodom nadolazećeg Uskrsa organizirali smo kreativnu radionicu. Uz nezaobilazno druženje i smijeh izrađivali smo prigodne ukrase. Nakon kreativnog rada uslijedila je psihološka radionica na temu „Predrasude-prepoznavanje i suzbijanje“ koju nam je održala Tanja Herceg, magistra psihologije. Aktivnosti su organizirane u okviru projekta „Integracijom do novih mogućnosti“ financiranog od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.





8.3.2018
Društvo multiple skleroze BBŽ na ovaj način podržava kampanju „JE LI LIJEČENJE MS-a i DALJE LUTRIJA?“ pokrenutu od strane Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i upozorava na činjenicu da u RH osobe s najtežim invaliditetom starije od 65 godina gube pravo na uslugu osobne asistencije.


31.01.2018.
U Daruvaru smo organizirali radionicu na temu „Ostvarivanje prava na osobnu invalidninu i na status njegovatelja za članove obitelji osoba s invaliditetom“ koju nam je održala Kristina Rukavina, socijalni radnik (Centar za socijalnu skrb Daruvar). Radionica je organizirana u okviru projekta „Integracijom do novih mogućnosti“ financiranog od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.


10.01.2017.
Društvu Multiple Skleroze BBŽ-a odobreno 100 tisuća kuna za projekt
“Integracijom do novih mogućnosti”
14.12.2017. za članove DMS BBŽ organizirano je blagdansko druženje, domjenak i Interaktivna radionica koju je vodila socijalna radnica.
Članovima su podijeljeni vitaminski preparati za koje su sredstva osigurana iz projekta HEP-a „Snažniji uz vas“.







13.12.2017. u prostorijama udruge organizirana je Kreativna radionica. U ugodnom ambijentu članovi DMS BBŽ izrađivali su božićne ukrase.




Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života
Trajanja projekta: 03/2017 – 02/2019
Vrijednost projekta: 749.590,56 kn
Voditeljica projekta: Milijana Martinović
Tijekom 14 godina djelovanja Društva multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije jedna od temeljnih aktivnosti bila je analiza problema i pronalaženje mogućnosti osiguranja pomoći članovima s najtežim invaliditetom koji u svakodnevnim aktivnostima ovise o pomoći i njezi druge osobe. Osobnim kontaktima i anketnim upitnicima identificirali smo njihove konkretne potrebe i obradom prikupljenih podataka utvrdili potrebu korisnika za potporom u aktivnostima svakodnevnog življenja što nam je bio temelj za uspostavu mreže osobnih asistenata. Putem nacionalnog programa udruga je osigurala uslugu OA za 5 korisnika (7% članstva). U okviru navedenog programa nije odobreno daljnje širenje usluge OA, a analize su istovremeno ukazivale na porast broja članova kojima je usluga potrebna. Prema analizi provedenoj neposredno prije izrade projekta a pomoću statističkih podataka Baze podataka Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i evidenciji udruge utvrđena je nužnost osiguranja usluge osobne asistencije za 6 odraslih osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta (8% članstva udruge) u dobi od 18 do 65 godina koji boluju od multiple skleroze.
Pripadnici definirane ciljne skupine ovisni su u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, socijalno se isključuju, odustaju od obrazovanja i zapošljavanja. Bez adekvatne pomoći postoji mogućnost njihove institucionalizacije. Troje pripadnika ciljne skupine stanuju u ruralnim sredinama u kojima nisu razvijene niti druge socijalne usluge i prometno su izolirani. Prilikom odabira ciljne skupine, vodilo se računa o ravnopravnoj zastupljenosti oba spola te se nije diskriminiralo na temelju vjerske ili nacionalne pripadnosti. Iskustva udruge stečena provedbom projekta “Usluge osobnog asistenta za osobe oboljele od MS-a” kroz nacionalni program i projekta “Širenje mreže osobne asistencije za osobe oboljele od MS-a” financiranog iz ESF pokazuju da je usluga za korisnike postala nezamjenjiva iz razloga što pružene usluge osobi znače mogućnost planiranja aktivnosti, podršku i neovisniji život. Korisnici usluge OA unaprijedili su kvalitetu življenja, postali aktivniji sudionici društvene zajednice te je spriječena njihova institucionalizacija. Članovi obitelji izražavaju zadovoljstvo jer je usklađen njihov poslovni i obiteljski život, zaposleni članovi obitelji uspjeli su zadržati svoja radna mjesta te pronaći nešto slobodnog vremena za sebe. Projektom je omogućen razvoj i širenje usluge osobne asistencije za osobe oboljele od multiple skleroze s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta u BBŽ i samim time unaprijeđen sustav izvaninstitucionalne potpore u BBŽ.
Projekt je u skladu je sa: Operativnim programom Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. te izravno se odgovara na ispunjenje cilja prioritetne osi 2.: Socijalno uključivanje,Specifičnog cilja 9.iv.2: Poboljšanje pristupa visokokvalitetnim socijalnim uslugama, uključujući podršku procesu deinstitucionalizacije. Projektom se izravno doprinosi provedbi međunarodnih dokumenata i nacionalnih strateških dokumenata: Europa 2020, Europska socijalna povelja; članka 9. Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom posebno u segmentu točke f) osiguranja drugih oblika pomoći u vidu osobnih asistenata i posrednika…, članka 19. Neovisno življenje i uključenost u zajednicu; Zajedničke europske smjernice za prijelaz s institucionalne skrbi na usluge podrške za život u zajednici točka IV., poglavlje 1.2 Neovisno življenje i vještine svakodnevnog življenja; Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom 2007. – 2015. u području 2. Obitelj propisuje ciljeve: unaprijediti izvaninstitucijske oblike potpore, te mjeru 5. Osigurati različite oblike kvalitetne izvaninstitucijske podrške osobama s invaliditetom i članovima njihovih obitelji radi omogućavanja slobode izbora; aktivnost 3. planirati sredstva za uvođenje instituta osobnog asistenta za osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta; Strategija borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u RH (2014.– 2020.)-glavne strateške aktivnosti cilj 2. Unaprjeđenje dostupnosti, priuštivosti i kvalitete socijalnih usluga razvojem i širenjem mreže usluga u zajednici…, širenjem mreže socijalnih usluga koje podupiru socijalnu uključenost i regionalnu ujednačenost, pridonose usklađenju obiteljskog i poslovnog života i pridonose zapošljavanju…
Kroz projekt je zaposleno 6 osobnih asistenata, a 6 osoba s multiplom sklerozom koristi uslugu osobne asistencije.

20.10.2017
Drage kolegice i kolege,
Sigurno ste vidjeli da smo povodom nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze proveli kampanju „Je li liječenje MS-a i dalje lutrija“. Kampanja je krenula na društvenim mrežama kao i na našoj web stranici, a kampanjom smo zatražili od nadležnih institucija mijenjanje tri diskriminirajuća kriterija za liječenje multiple skleroze. Povodom Nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze održali smo press konferenciju za novinare, na kojoj je sudjelovao doktor Ćelić, član Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora, neurolog Tereza Gabelić i ja. Na press konferenciji upozorili smo javnost i nadležne na hitno mijenjanje postojećih kriterija za oboljele od multiple skleroze.
Tog dana bili smo i u medijima, te smo davali izjave. Zadovoljni smo činjenicom da se na press konferenciji ipak odazvala predstavnica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koja nam je nakon press konferencije poslala pomalo šturi mail u kojem navodi na koji se način mogu promijeniti kriteriji, no mi kao udruga ih ne možemo mijenjati već kriterije izrađuje i predlaže Hrvatsko neurološko društvo. 2016. godine Hrvatsko neurološko društvo izradilo je nove kriterije no od tada stoje u nepoznatoj ladici.
U liječničkim novinama također sam dala intervju o kriterijima koje čitaju svi liječnici.
Također, gospođa Ines Strenja Linić, predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku koja je sudjelovala i na našem simpoziju, dala nam je podršku te ćemo joj uputiti službeni dopis kako bi mogla sjesti za stol sa predstavnicima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
U nastavku više o kampanji, a za pripremu dopisa podrške možete koristiti i intervju.
Je li liječenje MS-a i dalje lutrija u liječničkim novinama

13. – 15.10.2017
Sudjelovali smo na X. Hrvatskom simpoziju oboljelih od Multiple Skleroze u Varaždinskim Toplicama. Tema ovogodišnjeg simpozija bila je „Multipla skleroza, bolest s tisuću lica – razmjenom informacija do zdravlja“.







07. 10. 2017
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko bilogorske županije obilježilo je Nacionalni dan multiple skleroze druženjem članova i njihovih obitelji u Termalnom vodenom parku Aquae Balissae u Daruvaru.
U ugodnom okruženju članovi su razmijenili iskustva u načinu liječenja, terapijama koje primaju te izrazili nezadovoljstvo prestankom fizioterapeutskih usluga koje su završile istekom trogodišnjeg programa 31. svibnja 2017.




06.10.2017
Predsjednik DMS BBŽ Bojan Blažević potpisao je Ugovor o financiranju institucionalne podrške koja je našoj udruzi odobrena od Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, u iznosu 144.486,00 kn godišnje za naredno trogodišnje razdoblje. Institucionalna podrška omogućuje održivost i zadržavanje ljudskih resursa u udruzi, pružanje usluga ciljnim skupinama, organizacijski i programski razvoj.
06.10.2017. u gradskoj upravi Grada Bjelovara održana je press konferencija putem koje smo širu javnost informirali o odobrenom financiranju institucionalne podrške Društvu multiple skleroze BBŽ te se zahvalili na suradnji i pomoći gradonačelniku grada Bjelovara g. Hrebaku i zamjenici koordinatora za EU projekte grada Bjelovara Andrei Posarić.




X. SIMPOZIJ OBOLJELIH OD MULTIPLE SKLEROZE
13.-15.10.2017

26.9. Nacionalni dan Multiple Skleroze
Na inicijativu Saveza društva multiple skleroze Hrvatske, Hrvatski sabor je 17. travnja 2015. donio odluku o službenom proglašenju Nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze, 26. rujna, te od tada oboljeli od multiple skleroze Republike Hrvatske obilježavaju svoj Nacionalni dan.
Obilježavanje tog dana datira od 1979. godine kada je 26. rujna, uz prisustvovanje oboljelih od multiple skleroze i neurologa iz Rijeke i Zagreba, osnovano prvo „Udruženje za pomoć oboljelima od multiple skleroze i srodnih bolesti SR Hrvatske“.
Dragi naši članovi želimo Vam sretan Nacionalni dan multiple skleroze.

Nacionalni dan MS
Posjetili smo naših šest korisnika usluge osobne asistencije uključenih u projekt „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života“. Projekt udruga provodi od ožujka 2017.g., financiran je iz Europskog socijalnog fonda u iznosu 749.590,56 kn. Prilikom posjeta zabilježeno je zadovoljstvo korisnika uslugom koja im je omogućena kroz ovaj projekt.






27. svibnja 2017
I ove godine prigodno smo obilježili Svjetski dan multiple skleroze sudjelovanjem u akciji “Korak po korak-zajedno za multiplu sklerozu” održanoj u Đurđevcu. Zahvaljujemo dragim prijateljima iz udruge A je to-art Podravina na prekrasnoj organizaciji i bogatom programu koji su pripremili za nas.









25. svibnja 2017
Kretanjem podržite oboljele od Multiple Skleroze

25. svibnja 2017
U okviru treće godine programa „Zajedno do kvalitetnog života“ u Daruvaru je održana radionica za članove DMS BBŽ Klub Daruvar. Sukladno interesu članova radionicu na temu „Križni put“ održao je vlč. Žarko Turuk.
Nakon radionice uslijedila su pitanja i druženje.


19. svibnja 2017
“Ovim putem želimo čestitati Tanji Herceg ( predsjednica Udruge Impress ) te Dubravku Šoparu ( izvršni direktor Udruge Impress ) na primanju u počasno članstvo Društva Multiple Skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije te za izniman doprinos razvoju naše udruge i razvoju civilonog društva na području naše županije,a i šire. Posebno se radujemo novim suradnjama s Udrugom Impress.”


19.svibnja 2017.
“Prisustvovali smo na danu škole Osnove škole Slavko Kolar iz Hercegovca. Ovim putem smo imali posebno zadovoljstvo čestitati prof.Juraju Markoviću na primanju u počasno članstvo u Društvo Multiple Skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije te za doprinos razvoja naše udruge. Na proslavi dana škole smo prisustvovali s našim prijateljima te suradnicima iz udruge Impress iz Daruvara, Tanjom Herceg, Dubravkom Šoparom i Nikolinom Vojtom.”








16. svibnja 2017.
Radio Terezija 16.05.2017


11.svibnja 2017.
Dana 11.05.2017. Društvo multiple skleroze BBŽ održalo je press konferenciju na kojoj su predstavljeni važni projekti i programi udruge:
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije započelo je provedbu dvogodišnjeg projekta „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života“ financiranog u iznosu od 749.590,56 kn iz Europskog socijalnog fonda – Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. U okviru projekta udruga zapošljava 6 osobnih asistenata na poslovima osobne asistencije za 6 korisnika, osoba oboljelih od multiple skleroze s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta.
U razdoblju od 2014.-2017.g. Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije provodi program „Zajedno do kvalitetnog života“ uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u iznosu 280.000,00 kn godišnje. Cilj programa je prevencija institucionalizacije i poboljšanje kvalitete života osoba oboljelih od multiple skleroze. Na programu je zaposleno 6 osoba – dva fizioterapeuta, dvije gerontodomaćice i dvije osobe angažirane na provedbi i administraciji programa. Kroz trogodišnje razdoblje provedbe programa zabilježeni su brojni pozitivni rezultati: zabilježeno je unaprjeđenje zdravstvenog stanja kod 55 članova udruge koji su koristili usluge fizioterapeuta, osigurane su usluge pomoći i podrške u socijalnom uključivanju i aktivnostima svakodnevnog života teže pokretnim i nepokretnim članovima, održano je niz predavanja, savjetovanja i radionica uz angažman stručnih osoba, provedene su promotivne aktivnosti. Partneri na programu su Centar za socijalnu skrb Bjelovar, HZZ PU Bjelovar i Centar za socijalnu skrb Daruvar. Dana 31.05.2017. završava provedba programa.




27. ožujka 2017.
Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života
Društvo multiple skleroze BBŽ 27. ožujka 2017.g. započelo je provedbu projekta „Razvojem usluge osobne asistencije do kvalitetnijeg života“. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda – Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. u iznosu 749.590,56 kn, a provodit će se naredne dvije godine. Projektom je osigurana usluga osobne asistencije za šest korisnika, članova udruge s najtežim stupnjem invaliditeta te je za obavljanje poslova osobnih asistenata zaposleno šest osoba.
Članice projektnog tima ispred Društva multiple skleroze BBŽ sudjelovale su na radionici o provedbi projekta održanoj 11. travnja 2017. godine u hotelu Panorama u Zagrebu.
Koordinacijski sastanak članica projektnog tima i zaposlenih osobnih asistenata održan je 21. travnja 2017.g. u prostorijama udruge.


27.siječnja 2017.
Predsjednik DMS BBŽ Bojan Blažević i zaposlenica Andrea Koren odazvali su se pozivu Centra za civilne inicijative u sklopu programa E-misija. Cilj susreta bio je ispitati prioritetne i stvarne potrebe predstavnika organizacija civilnoga društva s područja Bjelovarsko-bilogorske županije u svrhu što kvalitetnije i potpunije potpore u svakodnevnom radu i djelovanju te povezivanju dionika u lokalnoj zajednici, ali i u široj regiji centralne Hrvatske. Cilj Centra za civilne inicijative također je pronalaziti nove načine za financiranje projekata važnih za društvo i lokalne zajednice i biti stalna podrška uključenim organizacijama.




09.12.2016.
U prostorijama udruge organizirana je radionica koju su održale Ljiljana Malčić, socijalna radnica i Adrijana Hnojčik, psiholog iz Centra za socijalnu skrb Bjelovar-Podružnica Obiteljski centar. Radionica je organizirana u okviru 3. godine programa „Zajedno do kvalitetnog života“ koji udruga provodi uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.



Društvo multiple skleroze zaposlilo pet asistenata
DMSBBŽ-zapošljavanje 5 asistenata
30.11.2016.
Naša draga stručna suradnica dr. Tihana Gržinčić, spec. neurolog održala nam je predavanje na temu „Multipla skleroza“ 30.11.2016. u hotelu Central, u Bjelovaru. Aktivnost smo organizirali u okviru treće godine programa „Zajedno do kvalitetnog života“ koji provodimo uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Na ovaj način obilježili smo nadolazeći Dan osoba s invaliditetom koji se inače obilježava 03.12. Zahvaljujemo svim članovima na odazivu, a dr. Tihani Gržinčić na trudu i razumijevanju.




Predstavnice Društva multiple skleroze BBŽ 14.10.2016. uručile su Zahvalnicu g. Štefanu Brajkoviću odnosno Portalu ZVONO.eu. Na taj način udruga se u ime svih svojih članova zahvalila na volonterskom radu i sudjelovanju u humanitarnoj akciji udruge „Čepovi u službi čovjeka“.

10.10.2016. održali smo radionicu u okviru 3. godine programa „Zajedno do kvalitetnog života“ financiranog od Ministarstva socijalne politike i mladih. Tijekom radionice članovi udruge su imali mogućnost iznijeti svoje probleme vezano uz ostvarivanje prava iz područja socijalne skrbi i svoja iskustva vezano uz fizikalnu terapiju koju već treću godinu zaredom provode uz fizioterapeute zaposlene na programu.




Tijekom listopada 2016.g. izradili smo majice i projektne letke u okviru projekta „Širenje mreže osobne asistencije za osobe oboljele od MS-a“ financiranog iz Europskog socijalnog fonda. Održali smo još jedan u nizu sastanaka voditeljice i koordinatora projekta sa zaposlenim osobnim asistentima. Društvo multiple skleroze BBŽ projekt provodi od listopada 2015.g. i osigurava usluge osobne asistencije za 5 korisnika. Projekt završava 22.11.2016.g.






Posebne čestitke gđici. Andrei Posarić na primanju u počasno članstvo u Društvo Multiple Skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije. Ujedno joj se želimo zahvaliti na iznimnom doprinosu na razvoju naše udruge. Iskreno se veselimo nastavku naše suradnje.

Od 23.-25.09.2016. sudjelovali smo na IX. Hrvatskom simpoziju oboljelih od multiple skleroze na temu „Pristup tretmanima i liječenju multiple skleroze“, održanom u Varaždinskim toplicama.





Tijekom rujna 2016.g. posjetili smo nekoliko naših članova, informirali ih i savjetovali, ugodno se družili.




27.05.2016. Društvo multiple skleroze BBŽ obilježilo je Svjetski dan multiple skleroze. Održana je press konferencija u Bjelovaru te su uručena ortopedska pomagala za 25 članova udruge. Ortopedska pomagala udruga je osigurala zahvaljujući donatorima : Sirovina Bjelovar, Stražaplastika, Crveni križ Bjelovar, Caritas Bjelovarsko-križevačke biskupije, Kaufland, Raiffeisenbank, Erste banka, Prima Bjelovar. Zahvaljujemo svim navedenim donatorima kao i obitelji Posarić iz Bjelovara koja je za potrebe naših članova donirala medicinski krevet i dvoja invalidska kolica.
Na press konferenciji predstavili smo aktivnosti i rezultate druge godine trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnog života“ financiranog od Ministarstva socijalne politike i mladih.
Obilježavanje Svjetskog dana multiple skleroze nastavili smo u Đurđevcu gdje je udruga „A je to„art-Podravina u suradnji s gradom Đurđevcom i TZ Đurđevac organizirala akciju
„I NAŠI SE KORACI BROJE“ – zajedno za multipla sklerozu
Akciji se je pridružilo Društvom multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije, Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije, odjel neurologije Opće bolnice Bjelovar, Visoka tehnička škola Bjelovar, Udruga žena Budrovec, Osnovna škola Grgur Karlovčan, Dječji vrtić „Maslačak“ i RK Đurđevac
TRG SV. JURJA
DJELJENJE PRIGODNIH POKLONČIĆA GRAĐANIMA POVODOM SVJETSKOG DANA MULTIPLA SKLEROZE,DJELJENJE LETAKA I BROŠURA,PODJELA MAJICA BOLESNICIMA,PRODAJA MAJICA I SUVENIRA TE KOLAČA U SURADNJI SA OSTALIM UDRUGAMA KOJE SU PODRŽALE AKCIJU
DOM KULTURE ĐURĐEVAC
PRIGODNI PROGRAM U SURADNJI SA OŠ ĐURĐEVAC I DJEČJIM VRTIĆEM MASLAČAK (KRATKA PJESMICA, KRATKI PLES I 1 RECITACIJA), POZDRAV PREDSTAVNIKA GRADA ĐURĐEVCA, PREDAVANJE U TRAJANJU OD 30 min. STRUČNIH NEUROLOGA (GOSTI IZ BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE) TE ODGOVARANJE NA PITANJA PRISUTNIH OBOLJELIH
SPORTSKA DVORANA STRUKOVNE ŠKOLE
UTAKMICA PODRŠKE OBOLJELIMA, MINI RUKOMET U TRAJANJU 2X10 MINUTA TE REVIJALNO PUCANJE SEDMERACA GOSTIJU DOKTORA, ŠETNJA DO STAROG GRADA
RESTORAN STARI GRAD
RUČAK U RESTORANU STARI GRAD,KAVA, KOLAČI U ORGANIZACIJI UDRUGE ŽENA BUDROVAC,PODJELA ZAHVALNICA SVIM GOSTIMA I UDRUGAMA PARTNERIMA,DRUŽENJE I FOTOGRAFIRANJE









Ja sam više od MS
Svjetski dan MS 25.5.2016

Možemo Sve
Našu kampanju podržavaju i djelatnici Opće bolnice Bjelovar, odjel NeuRoLogija.
Hvala vam



MOŽEMO SVE



12. travnja 2016.g.
U okviru druge godine provedbe programa „Zajedno do kvalitetnog života“ kojemu je cilj prevencija institucionalizacije i poboljšanje kvalitete života osoba s najtežim stupnjem i vrstom invaliditeta koji je nastupio kao posljedica oboljenja od multiple skleroze, Društvo multiple skleroze BBŽ organiziralo je predavanje na temu „Komunikacija“ koje je održala Kristina Kanis Uldrijan, psiholog iz Centra za socijalnu skrb Bjelovar, Podružnica Obiteljski centar. Program financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Predavanje je održano u Bjelovaru.




29. veljače 2016.
U okviru druge godine provedbe programa „Zajedno do kvalitetnog života“ kojemu je cilj prevencija institucionalizacije i poboljšanje kvalitete života osoba s najtežim stupnjem i vrstom invaliditeta koji je nastupio kao posljedica oboljenja od multiple skleroze, Društvo multiple skleroze BBŽ organiziralo je predavanje na temu „O sreći“ koje je održala socijalna radnica Ljiljana Malčić iz Centra za socijalnu skrb Bjelovar, Podružnica Obiteljski centar. Program financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.




26.02.2016. u Bjelovaru je održana druga faza edukacije osobnih asistenata i korisnika usluge osobne asistencije u okviru projekta „Širenje mreže osobne asistencije za osobe oboljele od MS-a“ financiranog iz Europskog socijalnog fonda.





29.09.2015. Društvo multiple skleroze BBŽ obilježilo je Nacionalni dan multiple skleroze. Tim povodom u Bjelovaru organiziran je seminar na temu „Novosti u liječenju multiple skleroze“, koji je održala dr. Tihana Gržinčić, spec. neurolog.
Seminar je organiziran u okviru druge godine programa „Zajedno do kvalitetnog života“ koji udruga provodi uz financijsku potporuMinistarstva socijalne politike i mladih.

